Lekcje teatru – lekcje życia

Lekcje teatru - lekcje życia

Stowarzyszenie Skrzydła - Centrum Terapii, Sztuki i Integracji z Krakowa prowadzi grupę teatralną „Teatr trochę Inny", w której aktorami są osoby z niepełnosprawnością.

Obecnie realizujemy program pod nazwą „Lekcje teatru – lekcje życia – 2014″. W jego ramach pracujemy nad nowym spektaklem w konwencji teatru ulicznego i prowadzimy szereg innych aktywności związanych z arteterapią.

„Teatr generatorem aktywności artystycznej i życiowej” oto motto tych działań, umożliwiających osobom z niepełnosprawnością rozwijanie talentów teatralnych, a przede wszystkim, stwarzającego przestrzeń dla twórczych eksperymentów artystycznych. Obecnie intensywnie pracujemy nad rozwijaniem spektaklu w konwencji teatru ulicznego pt. „Krótki traktat o wolności” i przygotowujemy publikacje na temat metod pracy arteterapeutycznej.

Realizację zadania „Lekcje teatru – lekcje życia – 2014″ rozpoczęliśmy już w styczniu. Bazując na zdobytych w ubiegłych latach doświadczeniach, profesjonalnej ekipie terapeutycznej i chętnych do pracy uczestnikach, przyjęliśmy bardzo ambitne plany.

Oto krótkie podsumowanie tego; co już osiągnęliśmy, a co jeszcze przed nami:

1. Przeprowadziliśmy 34 warsztaty arteterapeutyczne. Plan zajęć obejmował trzy różne bloki: teatralny, psychodramtyczny i dramowy, oraz choreoterapeutyczny. Każdy z prowadzących miał możliwość przeprowadzenia swoich ćwiczeń. Dzięki temu praca nie była monotonna ani powtarzalna. Oczywiście z racji tego, że nasze zainteresowania koncentrują się głównie na teatrze, najwięcej czasu poświęciliśmy na pracę sceniczną i doskonalenie umiejętności aktorskich uczestników – niepełnosprawnych, tworzących zespół Teatru trochę Innego. Ale nie zabrakło też innych technik arteterapeutycznych. Beneficjenci tworzyli muzykę, układy taneczne, czy też wymyślali i odtwarzali scenariusze scenek dramowych. To wszystko przyczyniło się do wzmocnienia poczucia wartości, mocy sprawczej poszczególnych uczestników, a przez to, do pełniejszej i bardziej konstruktywnej egzystencji.

2. W czerwcu uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Biennale, XI Spotkaniach Teatralnych Terapia i Teatr w Łodzi. Zaproszenie potraktowaliśmy jako wyróżnienie i zaszczyt. Wydarzenie ma dużą rangę i niewiele zespołów ma szansę, aby się tam zaprezentować. Międzynarodowe Spotkania Teatralne, poświęcone są twórczości teatralnej osób z niepełnosprawnością, upowszechnianiu idei terapii przez sztukę teatru, integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, estetyce aktorstwa niepełnosprawnych, a także dyskusji na temat miejsca osoby niepełnosprawnej we współczesnym teatrze. Nasz spektakl pt. „Billy Kaleka” zakwalifikował się do głównego przeglądu i część czasu warsztatowego poświęciliśmy na przygotowanie się do prezentacji.
Cały wyjazd był niezwykle ekscytującą przygodą. Nawiązaliśmy kontakty z różnymi grupami, oglądaliśmy prezentacje innych zespołów, nawet tak egzotycznych jak Saudyjski Teatr Uniwersytetu z Jazan, czy Teatr Girasoli z Włoch. Terapeuci uczestniczyli w warsztatach dla instruktorów i dyskusjach animowanych przez liderów Teatru Węgajty.
3. W lipcu natomiast zaprezentowaliśmy pierwszą część spektaklu w konwencji teatru ulicznego pt. „Krótki traktat o wolności”. Pokaz odbył się w samym sercu Krakowa, na Małym Rynku, w ramach 27. ULICA – Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, organizowanego przez Teatr KTO. To również prestiżowa i mająca wieloletnią tradycję impreza. Jesteśmy dumni, że nasz spektakl został zakwalifikowany przez organizatorów i mogliśmy znaleźć się wśród grona wykonawców. To dla nas zupełnie nowe wyzwanie i ważne doświadczenie.
Teatr uliczny w wykonaniu osób niepełnosprawnych, to nowatorski i śmiały eksperyment artystyczny. Uczestnicy mieli możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z widzem, wzbudzić autentyczne zainteresowanie, być dosłownie w samym centrum wydarzeń, otoczeni przez widzów – spontanicznie zgromadzonych ludzi. Była to znakomita okazja, by w bezpiecznej przestrzeni teatru, wszyscy mogli przekonać się, że osoba niepełnosprawna to nie tylko bezradny, infantylny i wymagający opieki, ubezwłasnowolniony człowiek. To także artysta, aktor, próbujący podzielić się swoim odmiennym sposobem odczuwania, rozumienia i wyrażania świata, swoją historią wreszcie. Naszym zadaniem jest i będzie nadal, aby aktorzy opowiadali ją tak, by zainteresowała odbiorców, by zaczęli się z nią identyfikować.

Co przed nami?

1. Terapeuci opracowują publikację na temat technik i metod pracy arteterapeutycznej. Chcemy umieścić ją w Internecie, tak, aby każdy zainteresowany mógł z niej skorzystać.
2. Wybierzemy się, wspólnie z uczestnikami ŚDS Tomaszkowice, na dwa ciekawe wydarzenia artystyczne.
3. Przygotujemy rejestrację filmową naszego spektaklu pt. „Billy Kaleka” i nagramy ją na płytach DVD.
4. Pod koniec listopada wyjedziemy na Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Error”, do Bratysławy i zaprezentujemy nasz spektakl uliczny.

Będziemy nadal kontynuować zajęcia, aktualizować wpisy na blogu projektowym http://teatrtrocheinny.blogspot.com/
profilu facebookowym
https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Skrzyd%C5%82a-Centrum-Terapii-Sztuki-i-Integracji/113757272020767
oraz naszej stronie internetowej
http://www.skrzydla.org.pl

Jan Molicki – kierownik projektu „Lekcje teatru – lekcje życia – 2014″, oprac. pr

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Zobacz galerię…
Data publikacji: 20.10.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również