Śląski Samorząd Równych Szans

Śląski Samorząd Równych Szans

W piątek, 10 października w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie odbyła się uroczysta gala „Śląskiego Samorządu Równych Szans" pod nazwą „Konkurs na najlepsze praktyki jednostek samorządu terytorialnego w zakresie polityki na rzecz osób niepełnosprawnych" – edycja 2014.

„Samorząd Równych Szans” to ogólnopolski konkurs i przegląd najlepszych działań w obszarze wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami organizowany przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa.
Mogą w nim wziąć udział wszystkie samorządy, które realizują projekty przyczyniające się do zwiększenia udziału osób z niepełnosprawnościami w życiu lokalnych społeczności. W ubiegłym roku o nagrodę walczyło już ponad 100 samorządów z całej Polski. W województwie śląskim konkurs organizowany jest po raz trzeci, w tym roku uczestniczyło w nim 11 miast oraz powiatów.

Wyróżniony Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Partnerem śląskiej edycji regionalnej jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem, Rada Konkursu doceniła prowadzone na Śląsku działania, których celem jest pomoc osobom dotkniętym niepełnosprawnością, kształtowanie ich wizerunku jako pełnowartościowych członków społeczeństwa, również na rynku pracy. Jak mówił Aleksander Waszkielewicz – prezes Fundacji – wymiernym tego przykładem jest duża liczba funkcjonujących w regionie zakładów aktywności zawodowej, w których obecnie jest zatrudnionych 379 osób z niepełnosprawnością.
Wśród realizowanych działań wymieniono również akcję „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym”, obchody Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej, przedświąteczne kiermasze rękodzieła osób z niepełnosprawnością, coroczne pikniki integracyjne o zasięgu regionalnym i zawody sportowe. – Na szczególne podkreślenie zasługuje również realizacja projektu stażowego dotyczącego aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. W projekcie realizowanym przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich Pomoc Maltańska i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w partnerstwie z PFRON objęto wsparciem przeszło 200 osób z całego kraju, zapewniając im staże rehabilitacyjne w jednostkach administracji publicznej. Najwięcej w skali kraju – 5 osób – w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego – powiedział Aleksander Waszkielewicz.
Dyplom za podejmowanie przez ten urząd „unikatowych przedsięwzięć, które służą bezpośrednio osobom z niepełnosprawnością, zmieniając niekiedy szarą rzeczywistość na przyjazną wszystkim” odebrała Barbara Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.

Laureatem Śląskiego Samorządu Równych Szans 2013 zostało miasto Zabrze, którego przedstawicielka – Helena Breczko, pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych omówiła nagrodzony projekt „Działania na Rzecz Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych”

Statuetka dla Gliwic
Następnie miała miejsce najważniejsza część programu Gali – prezentacja najlepszych praktyk jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa śląskiego i wręczenie nagród..
Laureatem Śląskiego Samorządu Równych Szans 2014 zostały Gliwice, którym przyznano statuetkę za projekt „Każdy inny a wszyscy tacy sami” realizowany w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 w Gliwicach. Kapituła doceniła opracowanie i wdrożenie procedur płynnego przechodzenia dzieci z grup specjalnych do integracyjnych i masowych, dających im lepsze możliwości rozwoju. Cennym aspektem projektu jest współpraca z rodzicami przedszkolaków, organizowanie dla nich warsztatów, czy grupy wsparcia, gdzie mają możliwość dzielenia się doświadczeniami.

Wyróżnione projekty
1. Integracja, rehabilitacja, edukacja i sport od narodzin przez całe życie – powiat bieruńsko-lędziński
2. KULTURIADA 2014-Sport w kulturze-kultura w sporcie – Siemianowice Śląskie
3. Miasto Zabrze przyjazne osobom niepełnosprawnym
4. Młodość jest aktywna – Katowice
5. Modernizacja Kąpieliska RUDA w Rybniku
6. Modernizacja Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu
7. Park Sensoryczny (Rydułtowska Odprężalnia Sensoryczna ROSA) – utworzenie terenu usług rekreacyjnych w Rydułtowach
8. Przeciwdziałanie marginalizacji oraz kompleksowe rozwiązywanie problemów w obszarze pomocy społecznej w powiecie cieszyńskim
9. Psia łapa dla żaka II – Pawłowice
10. Rewitalizacja zabytkowego obiektu w centrum wsi i jego wyposażenie na potrzeby utworzenia Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla niepełnosprawnych intelektualnie – Mszana

Rydułtowy
Ciekawym projektem jest rydułtowski – Park o powierzchni 1 hektara składający się z prostego układu alejek prowadzących do pięciu placów, z których każdy odpowiada jednemu ze zmysłów. Roślinność o intensywnym zabarwieniu oraz rośliny wabiące kolorowe motyle – przykuwają wzrok, zioła, warzywa oraz owoce – pobudzają zmysł smaku, inne rośliny uwalniają intensywny zapach – mają właściwości antydepresyjne, uspokajające, zapach także pobudza, usprawnia myślenie. Znalazły się tu także odmiany szeleszczące uwrażliwiające zmysł słuchu; z kolei urządzenia zabawowe rozwijają manualne uzdolnienia dziecka.

Siemianowice
„KULTURIADA 2014, czyli sport w kulturze, kultura w sporcie”.
Realizacja tego projektu miała szczególny charakter – podczas organizacji konkurencji nie wydzielano osobnych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością, ale włączono te osoby we wszystkie konkurencje, bo przecież każdy bez względu na wiek, sprawność lubi się bawić, czy rywalizować.
Celem Kulturiady było uwrażliwienie młodzieży na właściwe zachowanie w czasie kibicowania, ukazanie piękna sportu w połączeniu z szeroko rozumianą kulturą, integracja siemianowickiej młodzieży poprzez sport i kulturę. Promowana była postawa fair play, zwracano uwagę młodych uczestników na potrzeby i odczucia ich niepełnosprawnych rówieśników.
Siemianowice były jedynym miastem z którego na Galę przyjechali nie tylko przedstawiciele władz samorządowych, ale cała grupa młodzieży ze szkoły specjalnej – głównego organizatora KULTURIADY. Kiedy wyczytano Siemianowice, usłyszeliśmy ich radosne okrzyki: to my, to my!. Skupili na sobie uwagę wszystkich i zainteresowanie mediów, głośno wzajemnie sobie gratulując. Słusznie, bo jak powiedziała odbierająca dyplom pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych Edyta Świątczak-Gurzęda: – Pokażcie się nam, kochani. To nie ja powinnam tu stać i odbierać ten dyplom, tylko Wy, to Wy jesteście twórcami sukcesu, nie samorząd. My Wam tylko pomagamy…

Integracja, rehabilitacja, edukacja i sport od narodzin przez całe życie
To projekt zgłoszony przez powiat bieruńsko-lędziński, w którym wychodzi się z założenia, że elementem łączącym lokalne środowiska ze środowiskiem osób niepełnosprawnych jest nie tylko organizacja spotkań edukacyjnych dla opiekunów tych osób (pogadanki, dyskusje, prelekcje i prowadzenie grup wsparcia przez psychologa. Działaniem łączącym te środowiska jest sport. Od 15. lat powiat organizuje imprezy cykliczne -. Igrzyska Osób Niepełnosprawnych, na których „Nasze Sprawy” gościły już dwukrotnie, Biwak Żeglarski, rozgrywki o różnym charakterze.
Projekt stawia na partnerstwo władz samorządowych w podejmowaniu wspólnych działań z osobami niepełnosprawnymi dających im możliwość uczestnictwa w każdej dziedzinie – od urodzenia do jesieni życia. Nagrodę odebrała Lidia Żurek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Podkreślić należy, że wiele z wyróżnionych projektów samorządy realizowały ze środków własnych.
Galę ubarwił występ zespołu „MocArt” – formacji powstałej w lipcu tego roku, podczas I Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „MocArt”, organizowanego przez Stowarzyszenie „Power of Soul” w Katowicach. Członkowie fantastycznej, rozśpiewanej grupy pochodzą z różnych stron naszego kraju.

Całe wydarzenie było tłumaczone na język migowy przez Adama Leśniaka, pracownika siemianowickiego Referatu ds. PFRON.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 17.10.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również