Listopadowe spotkanie filmowe z cyklu MOVIE-MY NA GŁOS

To już piąte spotkanie filmowe z cyklu MOVIE-MY NA GŁOS organizowane przez Fundację Avalon w ramach prowadzonego przez nią Projektu Sekson oraz Muzeum Żydów Polskich POLIN. W sobotę 26 listopada o godzinie 15:00 organizatorzy zapraszają na seans filmowy połączony z ciekawą dyskusją. Formularz zapisów na spotkanie znajduje się pod linkiem.

Nowe filmowe odkrycia
Podczas każdego spotkania z cyklu MOVIE-MY NA GŁOS Projekt Sekson zaprasza uczestników spotkania w kolejną filmową przygodę. W sobotę 26 listopada o godzinie 15:00 wyświetlony zostanie film “Girl”. Prezentuje on subtelny portret dorastającej dziewczyny uwięzionej w ciele chłopaka, której marzeniem jest kariera taneczna. Lara wchodzi w trudny czas dorastania i odkrywania własnej tożsamości. Reżyser Lukas Dhont portretuje jej codzienność, relacje z rodziną, lekcje tańca w szkole baletowej i proces odbywania terapii hormonalnej oraz przygotowań do operacji korekty płci.

Film był objawieniem festiwalu w Cannes i najlepszym europejskim debiutem 2018 roku, nominowanym do Złotego Globu!

Film wyświetlany będzie w jęz. francuskim, bez audiodeskrypcji, z napisami w jęz. polskim. Na miejscu dostępna będzie pętla indukcyjna. Dyskusja po pokazie tłumaczona będzie na polski język migowy.

Ważne tematy w rozmowie
Seans filmowy będzie punktem rozpoczynającym ważną dyskusję. Niepełnosprawność a tożsamość płciowa – taki temat poruszą w rozmowie: Sylwia Wierzbicka (seksuolożka, psycholożka, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Łucja Malendowicz (transpłciowa działaczka, samorzeczniczka, członkinia Zespołu Eksperckiego Projektu Sekson) oraz Kacper Potępski (działacz i aktywista na rzecz społeczności LGBTQ+). Dyskusję poprowadzi Kamil Zięba, specjalista w Projekcie Sekson Fundacji Avalon. Uczestnicy dyskusji poruszą takie tematy jak: akceptacja swojej tożsamości psychoseksualnej, rola rodziców w procesie dojrzewania czy jak wspierać osoby nieheteroseksualne w akceptacji swojej tożsamości.

– Podczas piątego już pokazu filmowego będziemy mówić o tożsamości płciowej w kontekście osób z niepełnosprawnościami, poruszymy temat transpłciowości i podwójnej dyskryminacji nieheteronormatywnych osób z niepełnosprawnościami. To bardzo ważne, aby mówić o seksualności osób z niepełnosprawnościami. Odkrywanie tej seksualności jest szczególnie trudne, kiedy jest ona zakazana, tabuizowana. Będziemy po raz kolejny przywracać miejsce temu tematowi i oddawać głos osobom działającym na rzecz społeczności osób LGBTQ+ z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Żaneta Krysiak, kierowniczka Projektu Sekson Fundacji Avalon.

Info: Fundacja Avalon

Data publikacji: 15.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również