Muzea chcą być dla niepełnosprawnych

Muzea chcą być dla niepełnosprawnych

W Polsce wg danych GUS z 2010 tylko 1/3 muzeów jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Tylko 11 proc. muzeów posiada obiekty przystosowane do zwiedzania przez osoby niewidzące i słabowidzące. W Polsce jest 4,7 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi 12,2 proc. ludności kraju.

13 marca br. w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie odbyła się pierwsza ogólnopolska konferencja „Zero barier – muzea dla niepełnosprawnych” organizowana przez Fundację Zero Barier, w ramach projektu „Zero Barier – Polska bez ograniczeń”. Konferencja skierowana była dla muzealników z całego kraju i poświęcona aktualnym problemom i praktycznym rozwiązaniom dotyczącym przystosowywania muzeów dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Udział w niej wzięło ponad 100 osób reprezentujących 70 muzeów z całej Polski. Frekwencja uczestników przerosła znacznie oczekiwania organizatorów, co potwierdza duże zainteresowanie tym problemem.

Organizowana była pod patronatem Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM-UNESCO, przy współudziale: Agencji Interaktywnej E1, firmy OK – Olgierd Kosiba oraz Wydawnictwa BOSZ.

Podczas konferencji naukowcy, eksperci i specjaliści od dostosowywania obiektów i stron www dla osób z różnymi dysfunkcjami prezentowali najnowsze rozwiązania a także uczestniczyli w żywej dyskusji z przedstawicielami muzeów z całej Polski. Muzealnicy dowiedzieli się jak postępować z osobą na wózku inwalidzkim, niewidomą i głuchoniemą, a także jak pozyskiwać środki na dofinansowanie inwestycji służących temu celowi. W kuluarach prezentowane były przykłady ciekawych rozwiązań technicznych dla niepełnosprawnych. Każdy z uczestników konferencji otrzymał ogólnopolski przewodnik turystyczny dla niepełnosprawnych „Zero Barier – Polska bez ograniczeń”.

Według prof. Folgi-Januszewskiej, prezydent Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM-UNESCO w Polsce, najważniejsza jest świadomość, że muzeum dla osób z dysfunkcjami to muzeum dla wszystkich. – To muzeum jest beneficjentem – dzięki osobom z niepełnosprawnością uczy się, jak właściwie formować treści. Nie chodzi o stworzenie gett, ale o szeroko pojętą integrację. Trzeba bowiem pamiętać, że osoby z dysfunkcją przychodzą do muzeum z przyjaciółmi, rodziną, znajomymi – mówiła profesor.

– Bardzo dużo już zrobiliśmy, ponad 200 muzeów prowadzi wspaniałe warsztaty edukacyjne dla osób z dysfunkcjami; problemem jest słaby PR. Często nie pamięta się o muzeach wyznaniowych, społecznych, nie ma statystyk w tym zakresie – podkreśliła. Istnieje pilna potrzeba stworzenia bazy muzeów dostosowanych do potrzeb osób z dysfunkcjami, która będzie stale poszerzana i uaktualniana na witrynie internetowej.

– Dostępna strona to taka, z której mogą korzystać wszyscy użytkownicy, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności – podkreślił Jacek Zadrożny, ekspert dostępności aplikacji internetowych.

Na konferencji mówiono o wielu ciekawych rozwiązaniach także dla osób niesłyszących, m.in. o platformie edukacyjnej migaj.eu i stronie 5zmyslow.pl umożliwiającej np. wirtualny spacer po muzeum z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy.

Projekt „Zero Barier – Polska bez ograniczeń”

Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Zero Barier w 2013 roku i ma na celu aktywizację środowisk niepełnosprawnych oraz promocję miejsc turystycznych i kulturalnych przyjaznych tej grupie osób. Działania obejmują portal www.zerobarier.pl, książkowe wydanie przewodnika turystycznego dla osób z niepełnosprawnością „Zero Barier – Polska bez ograniczeń” oraz cykl szkoleń i konferencji poświęconych tematyce niepełnosprawności. Strona internetowa wraz z wydrukowanym przewodnikiem to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Patronat honorowy nad projektem objął Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM UNESCO. Strategicznym sponsorem projektu jest PZU.

Fundacja Zero Barier

Fundacja Zero Barier założona została w celu likwidacji barier między osobami niepełnosprawnymi i resztą społeczeństwa, aktywizacji osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego oraz promocji miejsc turystycznych i kulturalnych przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Fundacja realizuje swoje cele poprzez innowacyjne projekty promujące integrację osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Data publikacji: 18.03.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również