Muzeum Wojska w Białymstoku dla osób niepełnosprawnych
Zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami, poznawanie muzealnych eksponatów przez dotyk, czy też stworzenie krótkiego filmu bądź etiudy teatralnej dotyczącej ekspozycji - to nowa oferta edukacyjna w Muzeum Wojska w Białymstoku.
Placówka przez rok realizowała projekt „Ścieżki 3Dostępu”, na który dostała dofinansowanie z resortu kultury. Jego celem było „otwarcie” muzeum na różnych odbiorców, także z niepełnosprawnościami, w trzech „ścieżkach” film, teatr i multimedia.
Jak powiedziała koordynatorka Anna Danilewicz z Muzeum Wojska, projekt wprowadził nową jakość do oferty edukacyjnej muzeum. Dodała, że nie są już to tylko zajęcia muzealne, dotyczące historii i militariów, ale – jak podkreśliła – kształtują kompetencje kulturalne zarówno młodych, jak i starszych ludzi. Dzięki temu z oferty placówki korzysta coraz więcej osób niepełnosprawnych.
Danilewicz powiedziała, że twórcom zależało, aby ekspozycję muzealną można było nie tylko zwiedzać, ale też dotknąć tego, czego zazwyczaj dotknąć nie można, czyli eksponatów. – I udało się – dodała.
Kilkanaście eksponatów ze zbiorów muzeum, jak nieśmiertelnik ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, medalik strzelca, broń, zostało zeskanowanych i wydrukowanych na drukarce 3D. Drugi koordynator projektu, Marcin Koziński mówił, że ten wydruk oddaje w pełni daną rzecz, ma na sobie wszystkie zarysowania czy uszczerbki, a to pozwala – jego zdaniem – jeszcze lepiej dotrzeć do historii.
Przedmioty wykorzystywane są m.in. do zajęć, podczas których uczestnicy tworzą animację poklatkową czy teatr. Danilewicz mówiła, że to okazja by samemu odkrywać i interpretować historię, a przez to lepiej ją zrozumieć. Dodała, że wykorzystanie wydrukowanych eksponatów pomaga też w pracy z osobami niepełnosprawnymi, szczególnie niewidomymi i niedowidzącymi, które właśnie przez dotyk poznają rzeczywistość.
Natomiast w ramach ścieżki multimedialnej powstała gra komputerowa, w której przenosimy się do Białegostoku w latach 30. XX wieku, a przewodnikiem po mieście jest młody Ryszard Kaczorowski, który pochodzi z tego miasta. Spotyka on na swojej drodze różnych ludzi, dzięki którym gracz może dowiedzieć się wielu ciekawostek. Są tam zamieszczone m.in. audycje radiowe, fragmenty gazet, afisze reklamowe, a nawet książeczka z savoir vivre dla młodego oficera.
Przy realizacji projektu „Ścieżki 3Dostępu” muzeum współpracowało ze studentami z wydziału architektury Politechniki Białostockiej. (PAP)
swi/ woj/
Data publikacji: 22.12.2014 r.