W tym dniu zainteresowani mogli poznać miejsce nauki i rozrywki uczniów z dysfunkcją wzroku. Ośrodek kształci od poziomu podstawowego poprzez gimnazjum do poziomu średniego w Liceum Ogólnokształcącym i Zasadniczej Szkole Zawodowej.
SOSW to jedna z najlepiej wyposażonych placówek specjalnych w województwie śląskim. Dysponuje komputerami z dostępem do Internetu w każdej sali lekcyjnej, posiada interaktywne tablice multimedialne, dysponuje pracowniami do nauki przedmiotów specjalistycznych, wyposażonymi w nowoczesne urządzenia wykorzystywane w pracy ogrodnika i hotelarza.
Ośrodek umożliwia realizację praktyk zawodowych na terenie szkoły oraz zapewnia nieodpłatne zakwaterowanie w internacie uczniom spoza Dąbrowy Górniczej oraz dojazd szkolnym busem. Ponadto kompetencje kadry oraz jej zaangażowanie gwarantują wysoki poziom nauczania umożliwiający kontynuację nauki na studiach wyższych.
Uczniowie mają również możliwości rozwijania swoich pasji w kołach: teatralnym, plastycznym, polonistycznym, dziennikarskim, matematyczno-informatycznym i szachowym oraz uczestniczą w kursie nauki języka angielskiego. Prgram jest realizowany w formie regularnych zajęć stacjonarnych, uzupełnianych raz w miesiącu zjazdami weekendowymi oraz dwutygodniowymi obozami w okresie wakacji letnich i zimowych.
W Ośrodku działa również oddział przedszkolny dla dzieci 4-6 letnich, które są pod opieką pedagoga i psychologa. Według potrzeb dzieci, prowadzone są zajęcia rewalidacyjne: logopedia, usprawnianie widzenia, nauka pisma braila, orientacja przestrzenna, rehabilitacja ruchu, gimnastyka korekcyjna, muzykoterapia. Wykwalifikowana kadra pomaga indywidualnie najmłodszym dzieciom ich rodzicom i opiekunom najpierw w zaakceptowaniu, a później właściwej rehabilitacji maluszka z dysfunkcją wzroku.
W dniu otwartym Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zaszczycił swoją obecnością prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. Obecni byli również przedstawiciele wydziałów oświaty, zdrowia, sportu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, radni, dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych z terenu Śląska i Zagłębia, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji Dąbrowy Górniczej, rodzice, uczniowie i przyjaciele Ośrodka.
Po przywitaniu gości Violetta Trzcina, dyrektor SOSW nagrodziła pedagogów, którzy poprzez sport i rehabilitację uczą samodzielnego funkcjonowania wychowanków. Pedagodzy szkolni przybliżyli zgodnie z głównym tematem spotkania „Sport czy rehabilitacja?” różne aspekty sportu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. „Ograniczenia i możliwości sportowców niewidomych i słabowidzących”, „Dyscypliny sportowe dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku” oraz „Osiągnięcia uczniów SOSW na arenach sportowych” to tematy referatów przygotowanych przez nauczycieli.
Po zakończeniu części oficjalnej dyrektor Violetta Trzcina zaprosiła gości do zwiedzania Ośrodka.
Oprócz wystaw szkół i internatu pt. „Zmysłami postrzegam świat” odbywały się pokazy dyscyplin sportowych: goalballa, szachów, tenisa stołowego. Niestety pogoda pokrzyżowała organizatorom plany i nie odbył się pokaz jazdy na tandemach.
W części artystycznej Teatr Młodego Widza zaprezentował „Bajkę o zdrowym czerwonym kapturku”, oraz odbył się pokaz taneczny „My też jesteśmy sprawni fizycznie”.
Spotkanie w Ośrodku zakończyło się degustacją specjałów przygotowanych w ramach Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
Tekst i fot.: Jolanta Kołacz