Nie bój się dowiedzieć

14 października to pierwszy w historii Światowy Dzień Spirometrii (z łac. pomiar oddychania). Lekarze namawiają do regularnych okresowych przeglądów płuc.

Zainstalowany w spirometrze komputer może wyliczyć dziesiątki różnych wartości i dokonać szeregu odczytów opisujących przepływy, objętość i pojemność płuc. Wykonuje pomiary szybkości i ilości powietrza – przy wdechu i wydechu – przepływającego w niewielkim urządzeniu z jednorazowym ustnikiem dopasowanym do konkretnego pacjenta. Jest to metoda diagnostyczna, dzięki której lekarz otrzymuje szereg informacji o prawidłowym funkcjonowaniu lub ewentualnych zaburzeniach czynnościowych płuc.
Choroby tego narządu są diagnozowane zbyt późno lub wcale, są trzecią najczęstszą przyczyną śmierci na świecie, a drugą w Europie! Badania spirometryczne to najbardziej precyzyjna metoda rozpoznania potencjalnych zagrożeń, wczesnego rozpoznania choroby, której rozwojowi można zapobiec. „Nie bój się dowiedzieć” nawołują lekarze i pielęgniarki nie tylko w Światowym Dniu Spirometrii. Odbywa się on w ramach Roku Płuca organizowanego przez Forum Międzynarodowych Towarzystw ds. Układu Oddechowego (Forum of International Respiratory Societies: FIRS). Celem Forum jest podniesienie powszechnej świadomości na temat zdrowia płuc, inicjowanie działań w społecznościach na całym świecie oraz staranie się o zasoby do walki z chorobami płuc, w tym o zwiększone inwestycje w badania ogólne, kliniczne oraz medycyny translacyjnej na świecie.

Oprac. I. R. Szym na podst. SIZ PAP

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również