„Niewidomi i słabowidzący są wśród nas” – projekt PZN w Olsztynie

Polski Związek Niewidomych Okręg Warmińsko-Mazurski z siedzibą w Olsztynie poinformował o przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych w olsztyńskich szkołach podstawowych. Od listopada 2022 do końca lutego 2023 r. w klasach I-III były prowadzone zajęcia z tematyki „Niewidomi i słabowidzący są wśród nas”.

W liście do redakcji NS napisano: „Dodatkowo został zorganizowany konkurs plastyczny pt. OCZKO dla uczniów klas, które odwiedziliśmy. 28 kwietnia odbyła się uroczysta gala podsumowująca całe wydarzenie.
Otrzymaliśmy wsparcie w postaci patronatów od władz olsztyńskich oraz udało się nam pozyskać nagrody dla laureatów.”

Opis wydarzenia
Zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki – przybliżenie i próba zrozumienia przez uczniów świata osób niewidomych i słabowidzących. Zwieńczeniem nabytej wiedzy i umiejętności
był konkurs plastyczny OCZKO oraz:
– umieszczenie informacji na temat zajęć oraz konkursu na stronie https://www.pznolsztyn.pl i w mediach społecznościowych,
– wysłanie informacji bezpośrednio do szkół podstawowych w Olsztynie drogą mailową,
– stworzenie i wydrukowanie plakatu informacyjnego oraz zakładek, które były zostawiane w odwiedzanych klasach.
Podczas zajęć edukacyjnych nakręcono reportaż przez TVP3 Olsztyn.

Informacja o uzyskanych rezultatach
Zajęcia edukacyjne pokazały olsztyńskim uczniom klas I-III jak funkcjonuje osoba słabowidząca i niewidoma. Dzieci miały okazję zaobserwować z jakimi problemami borykają się osoby z niepełnosprawnością wzroku. Celem zajęć edukacyjnych było ukazanie uczniom specyfiki funkcjonowania osoby z dysfunkcją wzroku, oraz udzielenie wskazówek jak pomóc takiej osobie w trudnej dla niej sytuacji. Naszym celem było także uświadomienie i uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych. Zwieńczeniem zajęć był konkurs plastyczny OCZKO.

Dodatkowe informacje
Zajęcia edukacyjne w olsztyńskich szkołach mogliśmy zrealizować dzięki wsparciu Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Pierwsza lekcja odbyła się 10 listopada 2022 roku, a ostatnia 27 lutego 2023 roku. Pracownicy PZN odwiedzili 10 szkół. Łącznie zgłosiły się 53 klasy, co daje około 1200 uczniów.

Konkurs plastyczny OCZKO pokazał wrażliwość uczniów oraz sprawdził zdobytą przez nich wiedzę. Do Biura Okręgu w marcu wpłynęło 306 prac z 9 szkół. Nagrodzono 31 dzieci. Gala podsumowująca całe wydarzenie odbyła się 28 kwietnia br. w Urzędzie Wojewódzkim Olsztyna.
Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydent Olsztyna, Kurator Oświaty w Olsztynie. Wsparciem medialnym był portal olsztyn.com.pl.

Do końca maja wystawa pokonkursowa jest dostępna w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Następnie będzie przekazana do Audioteki i Urzędu Miasta.

Zobacz galerię…

Info i fot. PZNWM, oprac. IKa

Data publikacji: 18.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również