Ruszamy z Postępnością

Ruszamy z Postępnością – projektem, którego zadaniem jest wytyczenie ścieżki do dostępnej kultury. Swoją trasę rozpoczynamy od Torunia. Zapraszamy Was w sobotę, 20 maja, o g. 10.00 na korty MOSIR-u przy ul. Szosa Chełmińska 75B na debatę o wyzwaniach dla kultury. Wspólnie zastanowimy się, co robić, aby wszyscy mogli z niej korzystać – również osoby z niepełnosprawnościami.

W weekend 20-22 maja w mieście Kopernika odbędzie się czwarta już edycja Ogólnopolskiego Turnieju w Blind Tenisie RAKIETY ATNiS. Turnieje ogólnopolskie, a także międzynarodowe w tej dyscyplinie odbywają się regularnie już od kilku lat, ale ten po raz pierwszy uzyskał oficjalną rangę mistrzostw Polski i zostanie rozegrany pod egidą Polskiego Związku Tenisowego.

Zanim jednak na toruńskich kortach rozdzwonią się specjalne dźwiękowe piłki do tenisa, zabiorą głos pracownicy kultury oraz eksperci od nowych technologii. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury będą mogli zapoznać się z metodą druku 3D i dowiedzieć się więcej o procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych.

Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność). Celem projektu jest przygotowanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych w technologii druku 3D dla wybranych instytucji kultury w każdym województwie. Będziemy drukować modele i konsultować ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.

Inicjatorem i współorganizatorem obydwu eventów jest Fundacja Widzimy Inaczej, która wypracowuje standardy wspólnie z Politechniką Warszawską i ANV Production na podstawie konsultacji z odbiorcami z niepełnosprawnością wzroku. Osoby niewidome będą testować m.in. modele stworzone na podstawie ekspozycji Muzeum Okręgowego w Toruniu, które organizatorzy wydarzenia chcieliby przekazać do kolekcji instytucji.

Przybywajcie do toruńskiego MOSiR-u, by dotknąć makiety kortu tenisowego, a także pokibicować zawodnikom grającym w dźwiękową odmianę tenisa.

Projekt „Postępność. Poprawa dostępności do kultury oraz aktywizacja osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie” realizowany jest w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG. Jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej szczegółów w wydarzeniu na FB: Postęp w dostępności kultury. W razie pytań zapraszamy do kontaktu: mail – biuro@widzimyinaczej.org.pl lub tel. 605368660.

Info i fot. postepnosc.pl

Data publikacji: 18.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również