Nowatorska książka dla dzieci o raku

„O, choroba” to wydawnictwo, jakiego jeszcze na rynku książki dziecięcej nie było! Zostało stworzone charytatywnie przez tandem cenionych twórców: pisarza Bogusia Janiszewskiego i ilustratora Maksa Skorwidera. Wydawcą książki jest Agora dla Dzieci oraz Fundacja ISKIERKA. Skierowana jest do czytelników w wieku powyżej 9 lat i podejmuje trudny temat choroby onkologicznej w sposób całkowicie nowatorski i nieszablonowy – formie komiksowej, trzymającej w napięciu i zabawnej przygodówki!

W sposób fachowy a jednocześnie zrozumiały dla młodych czytelników tłumaczy, na czym polegają choroby i co się dzieje w organizmie, który walczy z nowotworem.

Pokazuje też pełne zaskakujących wydarzeń i niezwykłych zabaw codzienne życie małych pacjentów. Wydawnictwo było konsultowane ze specjalistami z zakresu psychologii, onkologii i hematologii.

Historia Adeli powstała na podstawie prawdziwych opowieści dzieci zmagających się z nowotworem oraz tych, którym udało się już wrócić do zdrowia.

Adela ma 12 lat, psa Pusię, brata Olka i uwielbia taniec. I wszystko byłoby świetnie, gdy nie to, że pewnego dnia pojawia się u niej dziwna staruszka o imieniu Choroba. To za jej sprawą Adeli przestaje smakować kakao, dziewczynka ma coraz mniej sił, a wreszcie po serii badań słyszy to okropne słowo na R…

Autor i ilustrator spotykali się wielokrotnie z dziećmi z oddziałów onkologicznych, rozmawiali z nimi i podpatrywali ich codzienność. Praca nad „O, choroba”, która zajęła ponad półtora roku, mocno przewartościowała ich własne życie.

Nowatorskie podejście do formy publikacji (komiks), szczery przekaz oraz nieszablonowe poczucie humoru powodują, że obok „O, choroba” nie da się przejść obojętnie.

Na zaproszenie Fundacji ISKIERKA, zajmującej się dziećmi z chorobą nowotworową i ich rodzinami, stworzyli pro bono książkę charytatywną.

Dochód z jej sprzedaży jest przekazywany na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi i ich rodzinom – podopiecznym Fundacji ISKIERKA. Przez pierwsze cztery miesiące sprzedaży zostało przekazanych ponad 55 tysięcy złotych.

„Dziecko to światło. Rak to ciemność. A ta książka jest jak latarnia, która oświetla najczarniejszą drogę. Z nią strach staje się malutki jak piesek, a nadzieja potężna niczym słońce.” – napisała Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka, promotorka literatury dla dzieci, autorka programu „Zagadkowa niedziela” w radiowej Trójce.

Oprac. em, fot. Fundacja ISKIRKA

Data publikacji:: 16.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również