Nowy kierunek studiów dla osób pracujących z OzN

Politechnika Opolska uruchamia nowy kierunek studiów dla specjalistów pracujących z osobami niepełnosprawnymi – poinformowała rzeczniczka uczelni Anna Kułynycz.

Uczelnia ta jako jedyna w Polsce ma Centrum Adaptowalnej Aktywności Fizycznej. Uruchomienie od nowego roku akademickiego nowego kierunku jest poszerzeniem działań mających na celu poprawienie osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami dostępu do aktywności fizycznej.

– Centrum dysponuje szerokim wachlarzem specjalistycznego sprzętu umożliwiającego aktywność fizyczną osobom z niepełnosprawnościami jak np. rowery trójkołowe i handbike’i, które umożliwiają jazdę osobom na wózkach, sprzęt do turystyki zimowej, monoski i dualski czy specjalistyczne krzesła transportowe, które pozwalają na poruszanie się po trudno dostępnych terenach górskich, a studenci mogą wcielić się w rolę osób z niepełnosprawnościami, by doświadczyć, jak wygląda aktywność fizyczna z tej perspektywy – powiedziała Kułynycz.

Uruchomienie nowego kierunku magisterskiego jest rozwinięciem możliwości, jakie daje CAAF na rzecz poprawienia standardu życia osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

– To studia dla tych, którzy chcą łączyć sport, zdrowie i pracę z drugim człowiekiem. Kluczowa jest indywidualizacja: studenci uczą się projektować i prowadzić aktywność fizyczną dopasowaną do konkretnej osoby: jej możliwości, ograniczeń, wieku i celów. To odejście od schematów na rzecz elastycznych, skutecznych rozwiązań – podkreśliła Kułynycz.

Uczelnia zaznaczyła, że program nowego kierunku ma wyraźnie praktyczny charakter. Zajęcia odbywają się w różnych miejscach: od hal sportowych i pływalni po przestrzeń otwartą, przez cały rok. Studenci nauczą się pracować z dziećmi, dorosłymi i seniorami, w tym z osobami z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi. Będą wiedzieć, jak diagnozować potrzeby uczestników, planować działania i koordynować programy prozdrowotne.

Zdaniem uczelni absolwenci nowego kierunku znajdą zatrudnienie m.in. w ochronie zdrowia, edukacji, sporcie, administracji publicznej i organizacjach pozarządowych. Mogą pracować jako trenerzy, instruktorzy, koordynatorzy programów zdrowotnych czy specjaliści ds. aktywizacji ruchowej, a także rozwijać własne inicjatywy. (PAP)

Nauka w Polsce

masz/ joz/, fot. freepik.com

Data publikacji: 06.05.2026 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również