Ok. 25 tys. widzów operacji transmitowanej z poznańskiej kliniki

Ok. 25 tys. widzów operacji transmitowanej z poznańskiej kliniki

Ok. 25 tys. osób oglądało we wtorek internetową transmisję operacji otosklerozy oraz założenia implantu ślimakowego, przeprowadzonych w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Obie operacje zakończyły się sukcesem.

Poznańska placówka była jedną z dziewiętnastu klinik świata, przedstawiających w tym samym czasie różne operacje w ramach Światowego Dnia Chirurgii Usznej. Swoje operacje na żywo w sieci klinika pokazywała już 18 razy. Po raz piąty wzięła udział w międzynarodowym projekcie.

12 maja operowana była 69-letnia mieszkanka Zielonej Góry z postępującym niedosłuchem i silnymi szumami usznymi. Celem operacji była wymiana uszkodzonego strzemiączka na maleńką protezę z zastosowaniem lasera. Specjaliści z poznańskiej kliniki operowali też 62-letnią pacjentkę z Gdańska z postępującym obustronnym niedosłuchem, który doprowadził do głuchoty. Kobiecie założono implant ślimakowy.
Szef Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Witold Szyfter powiedział PAP że obie operacje przebiegły pomyślnie, cieszyły się też dużym zainteresowaniem widzów transmisji.

– Śledzącymi operacje są przede wszystkim lekarze – głównie lekarze z takich krajów, jak Indie, Chiny, Pakistan. Tam dostęp do szkolenia jest utrudniony, oni bardzo chętnie organizują wspólne oglądanie takich transmisji, pokazy nierzadko odbywają się wręcz w salach kinowych – powiedział prof. Szyfter. – Udział w międzynarodowym projekcie to także korzyść dla nas. Kiedy kończę swoją operację i czekam na następną, patrzę w jaki sposób pracują lekarze za granicą. Mogę podejrzeć jakiś nowy trik techniczny, lub nowe zastosowane narzędzie – dodał.

Prof. Szyfter przyznał, że spośród przebiegających w tym samym czasie w różnych ośrodkach na świecie operacji, szczególnym zainteresowaniem cieszyła się właśnie transmisja z Poznania. Jak powiedział, dobry jakościowo przekaz to nie tylko efekt umiejętności lekarzy, ale także doświadczenia zdobytego przy organizowaniu kolejnych sesji live i dobrego przygotowania technicznego transmisji z poznańskiej kliniki.
– Po raz kolejny mieliśmy chyba najładniejszy obraz z ośrodków, które się pokazywały. Byliśmy pytani nawet, co robimy, że mamy tak dobry obraz operacyjny. Dwa wielkie, zachodnioeuropejskie ośrodki, które operowały przed nami miały bardzo zakrwawione pole operacyjne, co utrudniało odbiór operacji. U nas było to pole czyste, blade i dobrze oświetlone. W czasie trwających równolegle kilku operacji, to obraz z Poznania był szczególnie często włączany – powiedział prof. Szyfter.

Udział kliniki w sesji live nie ma wpływu na przebieg operacji, nie wiąże się z dodatkowym ryzykiem dla pacjenta. Prof. Szyfter zapewnił też, że fakt transmitowania obrazu na cały świat nie powoduje, że operujący pracują w inny sposób, lub są bardziej spięci. Dotąd w ramach 18 sesji transmitowanych przez sieć przeprowadzonych zostało ponad 30 operacji.

Pierwsza poznańska transmisja live operacji częściowego wycięcia krtani z powodu raka miała miejsce w październiku 2009 r. Sesja ta trwała około dwóch godzin, uczestniczyło w niej ponad 700 osób.
Wszystkie sesje organizowane są wspólnie z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. (PAP)

rpo/ pz/

Data publikacji: 13.05.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również