Opolskie: otwarto pierwszy w regionie żłobek integracyjny
- 26.10.2019
Namysłowski żłobek integracyjny jest adresowany dla dzieci od trzeciego miesiąca życia, także tych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Jego budowa była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony duńskiej fundacji „Velux” i namysłowskiego oddziału firmy Diehl Controls. Łączna wartość projektu to 7,5 mln zł.
Żłobek integracyjny jest najskuteczniejszym środkiem budowania solidarności między dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i ich rówieśnikami. Placówka będzie nakierowana na wyrównywanie szans wszystkich dzieci dzięki życzliwości, tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Wierzę, że placówka posłuży nie tylko dzieciom i rodzicom, ale także całej lokalnej społeczności – powiedział Andrzej Jabłoński, prezydent fundacji „Elementarz”.
Jak podkreślano podczas uroczystości otwarcia żłobka, placówka jest w pełni innowacyjna. Jednokondygnacyjny obiekt o powierzchni blisko tysiąca metrów kwadratowych usytuowano na 1,5 hektarowej działce. W budynku są specjalne sale do rehabilitacji, a dzięki specjalnie dobranemu sprzętowi możliwe będzie wsparcie dla dzieci praktycznie z każdego rodzaju niepełnosprawnością rozwojową. Dla dzieci z dysfunkcjami sensorycznymi przygotowano specjalną salę, która będzie mogła służyć także pomocą wychowankom z nadmierną aktywnością ruchową i problemami z koncentracją, czy z opóźnioną wymową. W odrębnej sali doświadczania świata swoje deficyty będą mogły niwelować najmłodsi z dysfunkcjami psychicznymi i intelektualnymi oraz dzieci z niedosłuchem, niedowidzące i niewidome.
Placówka jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt stosowany w wiodących placówkach tego typu na świecie – tablicę multimedialną, interaktywną podłogę smart floor, intercomy w salach czy wieloosobowe wózki spacerowe. Dzięki pracy architektów, budynek zaprojektowano w taki sposób, by do wnętrza docierało możliwie dużo światła dziennego, a powietrze było w maksymalnym stopniu oczyszczone z kurzu i alergenów. Do ogrzewania energooszczędnego obiektu będzie służyła pompa ciepła, natomiast do podlewania rozległego ogrodu projektanci chcą wykorzystywać tzw. szarą wodę, odzyskiwaną z codziennych procesów funkcjonowania obiektu.
W planach jest utworzenie wokół żłobka naturalnego i sensorycznego placu zabaw oraz ogródków warzywnych, miejsca relaksu dla rodziców i górki saneczkowej. Docelowo przy żłobku ma powstać Regionalne Centrum Zdrowia i Rozwoju niosące pomoc dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami z całego województwa. (PAP)
Marek Szczepanik
Data publikacji: 26.10.2019 r.