Osoby niepełnosprawne zaczynają uczyć się języków obcych

Podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko" będą uczyć się języków obcych. 21 osób niepełnosprawnych z całej Polski weźmie udział w programie Akademia Językowa ESKK.

Dzięki porozumieniu pomiędzy Fundacją „Mimo Wszystko” i Europejską Szkołą Kształcenia Korespondencyjnego (ESKK) na początku lutego rusza program edukacyjny, którego celem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym nauki języków obcych. Pomysłodawcą programu jest ESKK. Fundacja „Mimo Wszystko” odpowiada za jego koordynację.

– Dla wielu osób z niepełnosprawnościami nauka języków obcych jest poza zasięgiem. Powodów może być wiele: wysokie koszty, problem z dotarciem do szkoły itp. – mówi Ewa Dziadyk z Fundacji „Mimo Wszystko”. Dlatego uczestnicy programu wytypowani przez Fundację otrzymają pakiety edukacyjne ufundowane przez ESKK, które umożliwią im zdalną naukę języka. – Każdy kurs składa się z 40 lekcji zapisanych w 20 zeszytach i na 20 płytach CD. Lekcja obejmuje materiał skonstruowany w taki sposób, by można go było opanować w ciągu miesiąca – mówi Piotr Zaborowicz, dyrektor Działu Rozwoju Produktów ESKK. – Osoby, którym z uwagi na rodzaj niepełnosprawności posługiwanie się materiałami drukowanymi sprawiłoby trudność, zamiast zeszytów otrzymają elektroniczne wersje kursów językowych – dodaje. Poza materiałami do nauki studenci Akademii Językowej ESKK mają także zapewnioną opiekę nauczycieli.

– Nigdy wcześniej nie miałem możliwości korzystania z internetowych form kształcenia językowego i jest to dla mnie nowe, ciekawe doświadczenie – mówi Janusz Świtaj, sparaliżowany od szyi w dół autor książki „12 oddechów na minutę”, pracownik Fundacji „Mimo Wszystko” i uczestnik Akademii. – Uważam, że projekt ESKK jest dobrze wymyślony. Bierze pod uwagę potrzeby osób, które z przeróżnych przyczyn nie mogą opuścić swojego miejsca pobytu. Dla mnie bardzo ważna jest także możliwość nauki we własnym tempie oraz to, że mogę się uczyć, kiedy chcę, w dowolnym, najwygodniejszym dla mnie momencie – dodaje.

Uczestnicy Akademii Językowej ESKK mają od 14 do 39 lat i zmagają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z urazami kręgosłupa po wypadkach samochodowych, z porażeniem mózgowym czy zmagające się z dystrofią mięśniową. Przez co najmniej 20 miesięcy trwania projektu będą się one uczyć języka angielskiego (14 osób), włoskiego (3) oraz niemieckiego (2) i hiszpańskiego (2).

– Kurs językowy umożliwi mi lepsze rozumienie angielskiego oraz pozwoli swobodnie rozmawiać z osobami anglojęzycznymi – podsumowuje Janusz Świtaj. – Akademia Językowa ESKK pomoże mi uzupełnić wiedzę, którą zdobywam jako słuchacz liceum ogólnokształcącego. Liczę również na to, że będąc studentem ESKK, uniknę w życiu takich zabawnych sytuacji, jak na przykład ta, która miała miejsce w ubiegłym roku w Krakowie podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Starsze Angielki chciały nawiązać ze mną dialog, którego ja niestety nie byłem w stanie podjąć – dodaje.

Program Akademii Językowej to sposób na realizację misji firmy ESKK, która chce stwarzać równe szanse podejmowania i kontynuowania nauki wszystkim osobom zainteresowanym zdobywaniem wiedzy – bez względu na wiek, poziom wykształcenia czy stopień indywidualnej sprawności.

********************************

Dodatkowych informacji udzielają:

Ze strony Fundacji:

Ewa Dziadyk
Kierownik Działu PR
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
tel./fax 012 422 69 03
tel. kom. 0 500 091 604
e-mail: ewadziadyk@mimowszystko.org
www.mimowszystko.org

 

Ze strony ESKK Sp. z o.o.

Adrian Łaźniewski

DotPR

kom. 601 555 986

email: adrian.lazniewski@dotpr.pl

www.dotpr.pl

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również