Perły architektury widziane przez dotyk

Najprawdopodobniej jeszcze w czasie tegorocznych wakacji osoby niewidome odwiedzające Gdańsk będą mogły „zobaczyć" Bazylikę Mariacką, 14 marca zaprezentowano jej kartonowy model.

Odlew makiety powstanie we Wrocławiu w pracowni rzeźbiarskiej Stanisława Wysockiego.
Pomysłodawcą wykonania miniatury Bazyliki jest Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia, który planuje także wykonanie makiet gdańskiego Żurawia i katedry w Oliwie. Przy projektowaniu autorzy współpracują z Polskim Związkiem Niewidomych aby określić jakie elementy powinny być pokazane.

Podobne miniatury swoich zabytków ma Poznań, Kraków i Wrocław, o czym w „NS” informowaliśmy.
Przedsięwzięcie jest realizowane pod hasłem „Zobaczyć świat rękoma”.

Natomiast w ramach kampanii „Zobaczyć przez dotyk – Wrocław w miniaturze”, po ubiegłorocznym udostępnieniu modelu klasycystycznej Opery Wrocławskiej, odsłonięto 31 marca br. miniaturę gotyckiego kościoła garnizonowego p. w. św. Elżbiety, którą przygotował zespół wrocławskich artystów rzeźbiarzy „Wytwórnia”, pod kierownictwem Piotra Makały, autorem makiety jest Marcin Michalak.

Kościół garnizonowy należy do najstarszych – pochodzi z XIV wieku, jego budowę zainicjowano z fundacji księcia Bolesłąwa II – a jednocześnie największych i najciekawszych pod względem architektonicznym świątyń Wrocławia. Wykonanie jego skomplikowanej i bardzo misternej miniatury było wielkim wyzwaniem dla jej twórców, a dokonano tego z troską o każdy detal.

Kampania jest realizowana przez Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych i ING Real Estate Development. W ramach tej współpracy planowane jest odsłonięcie pod koniec lata miniatury powstającego apartamentowca Thespian. Budynek, będący współczesną wersją XIX-wiecznej kamienicy jest przykładem architektury na wskroś nowoczesnej, na miarę XXI wieku.

Wrocławska kampania „Zobaczyć przez dotyk – Wrocław w miniaturze” i jej osiągnięcia w zakresie niwelacji barier i edukacji zostały docenione przez mieszkańców i turystów, a także przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, który umieścił ją w raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki 2010″.
Kampania doczekała się też specjalnej witryny internetowej o atrakcjach miasta przystosowanych dla osób z dysfunkcją wzroku i nie tylko – www.dotknijwroclawia.pl .
– Dobrze, że projekt umożliwiający osobom niewidomym i niedowidzącym obcowanie ze światowym dziedzictwem kultury tak dynamicznie się rozwija – mówił Bogumił Maszewski, prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. – Mam nadzieję, że Wrocław będzie się systematycznie wzbogacał o nowe miniatury i że do projektu, na wzór naszego obecnego partnera, włączą się kolejne firmy.

Szymsza

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również