Pierwsza odsłona arteterapii – Drama stosowana

Pierwsza odsłona arteterapii - Drama stosowana

Pierwsze warsztaty, które Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej w Koninie zorganizowała 24-26 kwietnia w ramach projektu Arteterapia drogą do twórczej integracji, przeznaczone były dla piętnastu pasjonatów dramy stosowanej. Ludzie pracujący na co dzień z osobami z niepełnosprawnością metodami arteterapii pogłębiali swoją wiedzę i umiejętności z technik i ćwiczeń dramowych.

Drama stosowana uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod edukacyjno- profilaktycznych, gdyż wykorzystuje naturalną zdolność człowieka do wchodzenia w role w celu osiągnięcia zamierzonej zmiany. Angażuje nie tylko ciało i umysł, ale również uczucia. Drogą do zamierzonej zmiany jest proces pozytywnego doświadczenia, omówienia i refleksji nad każdym z ćwiczeń. Drama, często kojarzona z teatrem, ma w rzeczywistości dużo z nim wspólnego. W bezpiecznej i przyjaznej atmosferze wchodzimy w role, czasami trudne i szukamy pozytywnych rozwiązań. To doświadczenie, przećwiczone i omówione z grupą, daje możliwość na pozytywne rozwiązania w realnym życiu.

W programie warsztatów były techniki dramowe nakierowane na rozwój własny uczestników oraz ćwiczenia, które wykorzystywane będą w pracy z osobami z niepełnosprawnością. Włączając w to ćwiczenia na koncentrację, kreatywność, pracę zespołową i precyzję w działaniu, warsztaty w pełni spełniły swoją rolę i oczekiwania uczestników.

– To był dla mnie niezwykły czas. Rozwinęłam swoje umiejętności interpretowania i nazywania własnych emocji. Poprzez kontakt z innymi uczestnikami warsztatów, miałam możliwość spojrzenia szeroko na potrzeby osób z niepełnosprawnością bez stereotypów. To wszystko, czego doświadczyłam podczas warsztatów było wyczerpujące i przydatne w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, z którymi pracuję w WTZ w Gryfinie- powiedziała po zakończeniu warsztatów Dagmara Jackowska, uczestniczka warsztatów.

Weekendowe warsztaty wspaniale przeprowadziła Aleksandra Chodasz, trenerka warsztatów psychoedukacyjnych, rekomendowana przez Polski Towarzystwo Psychologiczne i Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych. Założycielka i ekspertka Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP- KLATKA, właścicielka firmy Trener Dramy i prezeska Fundacji Rozwoju „ Dobre Życie”.

– Uwielbiam prowadzić zajęcia dla takich zaangażowanych osób, które naprawdę potrzebują inspiracji i dodatkowej energii. Osoby, które uczestniczyły w warsztatach mają bardzo ciężką i wyczerpującą pracę. Nie zawsze mają czas dla siebie, a tutaj widzę jak się uśmiechają, wymieniają się doświadczeniami, inspirują się nawzajem, no i też pozyskują narzędzia do dalszej pracy. Uwielbiam dzielić się dramą, jej narzędziami i różnymi ćwiczeniami, więc grupa, która tego chce i potrzebuje, to jest dla mnie wymarzona grupa – nie kryła entuzjazmu Aleksandra Chodasz

Projekt Arteterapia drogą do twórczej integracji jest współfinansowany z PFRON i 1% podatku.

Zobacz galerię…
Info i fot. Podaj Dalej
Data publikacji: 29.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również