Półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami w Krakowie

Profesjonalna opieka dostosowana do różnych niepełnosprawności, bogata oferta atrakcyjnych zajęć, integracja i – co równie ważne – możliwość wytchnienia dla opiekunów – miasto po raz kolejny organizuje półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami. Przez okres wakacji w różnych punktach Krakowa będą odbywały się zajęcia, w których może wziąć udział ponad 300 osób.

Trwają zapisy do tegorocznej edycji cieszącej się dużą popularnością akcji „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”. W półkoloniach, finansowanych przez miasto i realizowanych przez partnerów, mogą uczestniczyć dzieci i młodzież do 24. roku życia ze szkół podstawowych, szkół integracyjnych, ośrodków szkolno-wychowawczych i szkół specjalnych, mieszkające lub uczęszczające do szkoły na terenie Krakowa.

Poszczególne turnusy trwają pięć dni – odbywają się od poniedziałku do piątku. W tym czasie dla uczestników półkolonii zostaną zorganizowane zajęcia sportowe, edukacyjne czy plastyczne, dostosowane do różnych niepełnosprawności. Podopieczni mają zapewnioną profesjonalną opiekę, a także drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Dla osób mieszkających w Krakowie będzie też dostępny wspólny transport. Za uczestnictwo w półkoloniach organizatorzy zastrzegają sobie częściowe pobieranie opłat.

− To już kolejne wakacje, w trakcie których staramy się zapewnić atrakcyjny, bezpieczny wypoczynek, dostosowany do potrzeb dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami, a jednocześnie chcemy wspierać ich rodziców i opiekunów. W czasie, kiedy dzieci i młodzież przybywają pod profesjonalną opieką, integrują się i ciekawie spędzają czas, ich opiekunowie mogą załatwić różne sprawy, albo zwyczajnie trochę odpocząć. Zdajemy sobie sprawę, jakie to ważne i potrzebne – podkreśla Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

To już kolejna edycja przedsięwzięcia. Od kilku lat organizowane przez miasto półkolonie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami odbywają się w czasie wakacji oraz ferii. W każdej z edycji bierze udział kilkaset dzieci. Szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe do realizatorów tegorocznej akcji „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami” można znaleźć na stronie Kraków bez Barier. Na tę edycję inicjatywy miasto przeznaczy 500 tys. zł.

Dodajmy, że z budżetu miasta dofinansowane są także wakacyjne wyjazdy dzieci i młodzieży realizowane przez organizacje pozarządowe zajmujące się tego rodzaju działalnością (np. harcerskie czy salezjańskie). Dzięki wsparciu miasta w wysokości 1 000 000 zł wielu młodych krakowian będzie miało okazję wyjechać na obozy, kolonie czy biwaki.

Wykaz Organizacji Pozarządowych organizujących półkolonie letnie dla dzieci z niepełnosprawnościami:

Integracyjny Klub Sportowy Druga Strona Sportu
Miejsce realizacji: Os. Centrum B 7 (sala konferencyjna wyposażona w rzutnik, telewizor, sala ze stołami do tenisa stołowego, sala zajęciowa wyposażona w stół do piłkarzyków, 3 łazienki z toaletami i kuchnie), Basen mieszczącym się przy os. Handlowym 4, jak również okolice nad Zalewem Nowohuckim.
Kontakt: p. Marek Możdżeń, tel. 530 200 424

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Nadzieja
Miejsce realizacji: Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie, 30-319 Kraków, ul. Tyniecka 6. Do dyspozycji uczestników turnusów będzie sala gimnastyczna, siłownia, zaplecze socjalne, sala doświadczeń świata, boiska sportowe, tyrolka, dwa place zabaw, ścieżka sensoryczna, dwie wiaty ogrodowe, siłownia zewnętrzna, stół do tenisa stołowego na wolnym powietrzy, ogród z ławkami i starym drzewostanem.
Kontakt: p. Piotr Stefański, tel. 602 174 181

Fundacja „Po Stronie Dziecka”
Miejsce realizacji: Siedziba Fundacji „Po Stronie Dziecka” ul. Wielicka 228 oraz Park Aleksandry mieszczącym się w pobliżu siedziby Fundacji. W ramach każdego turnusu przewidziane są dwie wycieczki.
Kontakt: p. Alina Śpiewka, tel. 506 371 834

Fundacja Poland Business Run
Miejsce realizacji: Hala 100-lecia Cracovii Centrum Osób Niepełnosprawnych przy Al. Focha 40 w Krakowie.
Kontakt: tel. 12 395 78 11
 
Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu Proland-Sport
Miejsce realizacji: Tauron Arena Kraków, ul. Stanisława Lema 7, 31-571 Kraków.
Kontakt: p. Arkadiusz Nowak, tel. 601 440 331

Fundacja One Word – One Heart
Miejsce realizacji: ul. Topografów 11, budynek Armada Clinic.
Kontakt: p. Anna Lichnerowicz, tel. 508 695 621

Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja
Miejsce realizacji: ul. Ułanów 25, budynek Zespołu Szkół Specjalnych im. L. J. Kerna.
Kontakt: p. Urszula Majcher-Legawiec, tel. 516 983 170

Polski Związek Głuchych Oddział Małopolski
Miejsce realizacji: Szkoła podstawowa nr 58 w Krakowie przy u. Pigonia 2
Kontakt: p. Adam Stromidło, tel. 519 782 625

Stowarzyszenie Razem Dla Integracji
Miejsce realizacji: Półkolonie odbędą się w budynku Stowarzyszenia Edukacyjnego Integracja na osiedlu Uroczym 14, 31-954 Kraków.
Kontakt: p. Agnieszka Małota, tel. 503 002 312

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza”
Miejsce realizacji: W budynkach szkoły specjalnej.
Kontakt: p. Agata Krzyżek-Gola, tel. 503 131 288

Stowarzyszenie APERTO STREFA
Miejsce realizacji: ul. Chłopickiego 14 w Krakowie.
Kontakt: p. Joanna Michalewska, tel. 790 869 432

Info: krakow.pl, fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Data publikacji: 27.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również