Pomóc innym i sobie poprzez muzykę

Pomóc innym i sobie poprzez muzykę

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w Koninie zorganizowała warsztaty z muzykoterapii. Odbyły się one w Przedszkolu nr 1 „Kosmatek" w dniach 7-9 października w ramach projektu ,Arteterapia drogą do twórczej integracji II, w których wzięło udział 16 terapeutów i opiekunów osób z niepełnosprawnością.

Muzykoterapia to niezwykły sposób na wyrażenie siebie. Przyczynia się do nawiązania kontaktu ze światem zewnętrznym i z drugim człowiekiem. Niesie wiele korzyści. Ułatwia wyzwalanie emocji i nawiązywanie kontaktów, stymuluje napięcie mięśniowe i emocjonalne, wpływa na samopoczucie psychofizyczne.

– Muzyka wpływa pozytywnie na każdą sferę życia człowieka. Jest to samodzielna metoda terapeutyczna. Stosowana jest w leczeniu nerwic, zaburzeń psychosomatycznych i psychicznych. Muzykoterapia rozluźnia, stymuluje – powiedziała prowadząca warsztaty Marta Berdel-Dudzińska – pozwala wyzbyć się uczucia niepewności, bezradności, przygnębienia.

Na warsztatach uczestnicy grali na różnych instrumentach i poznawali techniki muzykoterapii. – Jest dużo dobrej energii, dużo nowych pomysłów. Muzykoterapia dużo daje zarówno instruktorom jak i podopiecznym. Muzyka ma moc i fajnie, że można tę moc wykorzystać aby pomóc innym i sobie przy okazji – powiedział jeden z nich.

Słuchając różnej muzyki odkrywali w sobie różnorodne emocje. Od nostalgii, wyciszenia, po pobudzenie. – Dzięki możliwości wzięcia udziału w warsztatach, lepiej będę potrafiła pomagać osobom z którymi pracuję – zaznaczyła uczestniczka.

Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że warsztaty pomogą im w pracy z podopiecznymi i będzie ona efektywniejsza. Poznali nowe metody a także uczyli się zarówno od świetnej trenerki jak i od siebie nawzajem.

To nie ostatnie warsztaty, które odbędą się w ramach projektu ,Arteterapia drogą do twórczej integracji II. Przed nami kolejna muzykoterapia, już w listopadzie.

Projekt Arteterapia drogą do twórczej integracji II jest współfinansowany ze środków PFRON i 1% podatku.
Info: Fundacja Podaj Dalej, fot Marika Sypniewska
Data publikacji: 11.10.2016 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również