Ponad 10,8 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego na ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Uniwersytet Rzeszowski otrzyma ponad 10,8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na zwiększenie dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami. Zostanie m.in. rozbudowana infrastruktura, powstanie też wirtualny asystent studenta w Biurze Karier.

Chodzi o dofinansowanie uzyskane w konkursie NCBR „Uczelnia dostępna”, w którym do dofinansowania zakwalifikowano 85 projektów na łączną kwotę ponad 300 mln zł. Celem konkursu jest likwidowanie barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym.

Jak poinformował 5 grudnia rzecznik uczelni Maciej Ulita, Uniwersytet Rzeszowski (UR) znalazł się w gronie ośmiu uczelni w kraju, które na swoje projekty uzyskały ponad 10 mln złotych, startując w tzw. ścieżce maxi, w której o fundusze mogły się starać jedynie najbardziej przyjazne osobom z niepełnosprawnościami uczelnie w Polsce.

Projekt Uniwersytetu Rzeszowskiego „Przyjazny nURt” zakłada m.in. poprawę dostępności infrastrukturalnej uczelni, w tym zainstalowanie nowoczesnych wind dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami; oznaczenia tyflograficzne dla osób z dysfunkcją wzroku; beacony, czyli specjalne urządzenia wspomagające przemieszczanie się w budynkach uczelni.

Ponadto uczelnia planuje stworzenie wirtualnego asystenta studenta w Biurze Karier, dostosowanie serwisów internetowych do obowiązujących standardów (WCAG 2.1 AA), a także szkolenia dla pracowników i studentów zwiększające świadomość problemów osób z niepełnosprawnościami, spotkania eksperckie, budowę platformy e-learnigowej, która będzie bazą wiedzy dla nauczycieli akademickich na temat sposobów pracy z osobami z niepełnosprawnościami.(PAP)

Agnieszka Pipała, fot. pixabay.com

Data publikacji: 06.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również