Dwa tysiące osób z Białegostoku skorzysta w 2020 r. z bezpłatnej rehabilitacji i fizjoterapii

Dwa tysiące mieszkańców Białegostoku skorzysta w 2020 r. z bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych czy fizjoterapii. Miasto chce przeznaczyć na ten cel 500 tys. zł – poinformował 6 grudnia na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Podobnie jak w latach ubiegłych, zabiegi będzie realizować poradnia rehabilitacyjna, która znajduje się przy ul. Bema. 19 grudnia ruszą zapisy, druga tura zapisów odbędzie się w czerwcu 2020 r.

Tadeusz Truskolaski przypomniał, że takie zabiegi miasto opłaca od trzech lat. Są kierowane do osób potrzebujących, osób po urazach ortopedycznych, z niedowładami, ze schorzeniami reumatoidalnymi, zwyrodnieniami.

W pierwszym roku, gdy obowiązywały, przeznaczono na ten cel 168 tys. zł, w 2019 r. kolejne 400 tysięcy zł. Podkreślił, że przeznaczanie pieniędzy na takie zabiegi wiąże się z dużymi potrzebami ze strony mieszkańców w tym zakresie. W 2019 r. z zabiegów skorzystało 1,6 tys. osób. – Cieszyły się one bardzo dużym wzięciem. Mieszkańcy odpowiedzieli po prostu swoją obecnością, zapisami. Te zapisy się bardzo szybko skończyły – mówił prezydent.

Na zabiegi w 2020 r. można się zapisywać od 19 grudnia (w godz. 8.00-16.00, osobiście, jedna osoba może zapisać dwie). Druga tura zapisów planowana jest na czerwiec.

Krzysztof Teodoruk, dyrektor szpitala miejskiego w Białymstoku, któremu podlega poradnia rehabilitacyjna, gdzie prowadzone są zabiegi powiedział, że dwie tury zapisów mają dać szanse na to, żeby mieszkańcy np. nie zapomnieli o terminie swoich zabiegów, ale też, żeby mogli z nich skorzystać ci mieszkańcy, którzy np. dopiero doznają urazów w trakcie 2020 r. Dodał, że zdarzało się, że mieszkańcy nie zgłaszali się na ustalone terminy zabiegów i blokowały w ten sposób miejsca innym.

Na badania będą kwalifikować fizjoterapeuci, każda z zakwalifikowanych osób otrzyma pakiet pięciu zabiegów. Fizjoterapeuta Piotr Gierejkiewicz wyjaśnił, że ćwiczenia i zabiegi będą dobrane na podstawie rozmowy z pacjentem, testów, ale też wyników badań medycznych, które ma pacjent. Poradnia dysponuje pełnym wyposażeniem rehabilitacyjnym.

Izabela Próchnicka, fot. FB Wschodzący Białystok

Data publikacji: 06.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również