Ponad 7 mln zł na specjalistyczne wyposażenie dla szkół i przedszkoli w Łodzi

Ponad 7 mln zł na specjalistyczne wyposażenie dla szkół i przedszkoli w Łodzi

Magiczne dywany, projektory nieba, kule lustrzane i wiele innych nowatorskich przyrządów edukacyjnych oraz rehabilitacyjnych trafiło do szkół i przedszkoli w Łodzi w ramach projektów wartych 7 mln zł. Ich dofinansowanie z UE wyniosło 6 mln zł.

W ramach dwóch konkursów dotyczących edukacji przedszkolnej miasto Łódź pozyskało ze środków UE dofinansowanie na 10 projektów, które są realizowane przez siedem placówek. Dziewięć z nich skierowano do dzieci z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami kształcenia. Ich łączna wartość to 7 mln zł, przy czym dofinansowanie z UE to ponad 6 mln zł – podkreślił zastępca dyrektora Biura Strategii Miasta Urzędu Miasta Łodzi Sławomir Granatowski.

W ramach wszystkich projektów wsparcie otrzyma 230 dzieci i 100 nauczycieli, bowiem oprócz zakupu wyposażenia zawarto w nich dodatkowe zajęcia i treningi dla dzieci niepełnosprawnych oraz podnoszące kwalifikacje nauczycieli.

Jednym z beneficjentów jest łódzkie Przedszkole Miejskie nr 206 z oddziałami integracyjnymi, które realizuje projekt “Wspierać, kształcić, przeżywać” na kwotę ponad 780 tys. zł.

– Zakupiliśmy wiele przyrządów, które urozmaicają zajęcia dla dzieci oraz nowe metody, które stosujemy w ich terapii. Obejmujemy opieką 30 dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Przedszkole wzbogaciło się o specjalistyczne sprzęty za ponad 300 tys. zł – podała dyrektorka Przedszkola nr 206 Agnieszka Kucharska.

Jednym z nowych nabytków jest sala doświadczania świata, oparta na światłowodach i na czuciu głębokim, której częścią jest m.in. podgrzewane, wibrujące łóżko wodne. Jak wyjaśniła dyrektorka przedszkola, dzieci przebywające w sali mogą odczuwać różnorakie bodźce – dotykowe, słuchowe i wzrokowe, które rozpraszają uwagę tak, że następuje pełna relaksacja, wspomagająca skupienie się dziecka na “tu i teraz”, co jest ważne w terapii małych pacjentów ze specjalnymi potrzebami.

Według magistratu, w 2017 r. miasto dostało na tego typu projekty edukacyjne 3,7 mln zł dotacji, a w 2018 r. – 2,5 mln zł. Dodatkowo przeznaczyło na ten cel ponad milion złotych ze swojego budżetu. Dofinansowanie zostało przeznaczone na zakupy dla kilku integracyjnych szkół, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych.

Trafiły do nich m.in. rehabilitacyjne materace, hamaki, pufy, walce, huśtawki, helikoptery, świecący w ciemności tor, projektory imitujące rozgwieżdżone niebo, lustrzane kule, tzw. elektroniczne ucho, tablety do alternatywnych metod porozumiewania się, pomoce dydaktyczne do zajęć logopedycznych i gimnastyki korekcyjnej, usprawniające zaburzone funkcje słuchowe, wzrokowe, ruchowe i mowy, materiały do arteterapii i wiele innych nowatorskich urządzeń.(PAP)

Agnieszka Grzelak-Michałowska

Data publikacji: 11.01.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również