Przełomowe wydarzenie w dziedzinie dostępności stron internetowych

Laureaci konkursu The Best of Accessibility Project

O współczesnym społeczeństwie często mówimy „informacyjne". Czerpanie, przekazywanie informacji jest podstawą jego funkcjonowania; dzisiaj tę rolę w dużej mierze przejął Internet, gdzie wymiana informacji odbywa się w dwie strony, ma charakter interaktywny.

Dostęp do informacji, możliwość jej tworzenia, odbioru, ma fundamentalne znaczenie dla pełnoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym. Dostęp dla każdego użytkownika, bez względu na wiek, niepełnosprawność czy sprzęt jakiego używa.
Polskie prawo zobowiązuje podmioty realizujące zadania publiczne aby dostosowały swoje serwisy www dla potrzeb osób z niepełnosprawnością i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe, zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG. Ustawodawca wyznaczył czas na realizację do maja 2015 r. Z badań Fundacji Widzialni wynika, że niecałe 2 proc. stron www tych podmiotów jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością.

Konferencja „Polska Akademia Dostępności”

W czwartek, 18 grudnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja „Polska Akademia Dostępności: wiedza, narzędzia, rozwiązania”, zorganizowana przez Fundację Widzialni, w ramach innowacyjnego projektu Polska Akademia Dostępności. Realizację projektu dofinansowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Przywitali gości Artur Marcinkowski – przewodniczący Rady Fundacji Widzialni oraz Wojciech Kulesza – prezes Fundacji Widzialni, dziękując obecnym za znalezienie czasu w gorącym przedświątecznym okresie, po czym konferencję otworzył minister Bogdan Dombrowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
Artur Marcinkowski przedstawił w formie prezentacji założenia projektu Polska Akademia Dostępności. Przeprowadzono w ramach tego projektu największe do tej pory badania dostępności stron www podmiotów publicznych. Jak się okazuje, badania wykazały brak wiedzy na temat tworzenia serwisów publicznych, ktore byłyby dostępne dla wszystkich użytkowników niezależnie od ich niepełnosprawności, wieku, używanego sprzętu czy oprogramowania.
Raport z badań przedstawiła dr Edyta Widawska z Uniwersytetu Śląskiego.
Badano jaka jest dostępność stron internetowych instytucji publicznych dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, jaki jest poziom wiedzy i umiejętności twórców, administratorów serwisów w zakresie standardów dostępności, jakie są potrzeby i oczekiwania twórców serwisów instytucji publicznych w odniesieniu do wprowadzania standardów dostępności.
Wniosków z badań przykro słuchać. Dla przykładu – zdecydowana większość serwisów www instytucji edukacyjnych jest niedostępna dla osób niewidomych, niedowidzących i głuchych. Na 80 przebadanych trzy spełniają podstawowe wymogi dostępności. Serwisy jednostek kultury – z przebadanych 16 stron www żadna nie spełnia nawet minimalnych wymogów dostępności.
Założeniem projektu Polska Akademia Dostępności było realne i skuteczne podniesienie stanu dostępności stron www w Polsce, zwłaszcza stron instytucji publicznych. Na podstawie zdefiniowanych potrzeb realizatorzy projektu przygotowali rozwiązania, które znalazły się w materiałach dostarczonych uczestnikom konferencji.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom realizatorzy projektu przygotowali gotowe rozwiązania, narzędzia i bazę wiedzy. Przygotowano 180 wzorców www wraz z systemami zarządzania treścią, zgodnych ze standardem w taki sposób, aby każda zainteresowana instytucja, podmiot prywatny i osoba fizyczna mogły je pobrać za darmo, zainstalować i uruchomić na własnym serwerze. Przygotowano również specjalną platformę e-learningową na której znajduje się zestaw kursów dla początkujących i zaawansowanych twórców stron i redaktorów treści.
Ponadto opracowano portal informacyjny prezentujący zagadnienia dostępności stron www, forum dyskusyjne, zbiór narzędzi wraz z opisami ułatwiającymi tworzenie serwisów internetowych dostępnych dla wszystkich użytkowników.

Finał konkursu „The Best of Accessibility Project”
Jednym z istotnych i niezmiernie sympatycznym punktem programu konferencji było uroczyste rozstrzygnięcie konkursu The Best Of Accesibility Project – nagrodzenie i wręczenie statuetki oraz dyplomów dla projektów, które najskuteczniej łamią bariery w dostępie do informacji publicznej.
Nagrody wręczali Teresa Hernik – prezes Zarządu PFRON oraz Włodzimierz Marciński Lider Cyfryzacji i pełnomocnik ministra administracji i cyfryzacji ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji.
.
Laureatem pierwszej edycji konkursu został projekt Ninateka realizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny (http://ninateka.pl).

Wyróżnienia otrzymały projekty:
Koalicja „Dojrz@łość w sieci”
Dostępne Strony
Program Polska Cyfrowa Równych Szans, realizowany przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”
Internetowy przewodnik turystyczny Zerobarier.pl.

Prezes Teresa Hernik wręczając statuetkę Magdzie Bocheńskiej z Ninateki powiedziała: – Zauroczyła nas pani tym projektem! Po uroczystości prezes Hernik powiedziała NS: – Uczestniczyłam w pracach jury, zwycięski projekt ninateka.pl rzeczywiście ujął każdego z członków tej kapituły i każdy oddał na nią swój głos, był po prostu najlepszy!

Zatem poprosiliśmy o króciutką rozmowę laureatkę konkursu Magdę Bocheńską reprezentującą Ninatekę

NS: – Proszę powiedzieć, czym się Państwo zajmują, za co dostali nagrodę?
Magda Bocheńska: – Reprezentuję Narodowy Instytut Audiowizualny – wydawcę portalu ninateka.pl, który jest swoistym kulturalnym youtube’m. Udostępniamy filmy, spektakle, koncerty, audycje, polskie dziedzictwo audiowizualne on-line, za darmo. Dla nas bardzo ważne jest to, aby to nie było bezkosztowo dostępne tylko dla części obywateli, tylko po prostu dla wszystkich, i niedosłyszących i niedowidzących, z różnymi potrzebami.
NS: – Rozmawiałam z członkami jury, projekt ninateka podobał się wszystkim w nim zasiadającym, od każdego z nich otrzymał punkt…
M.B.: – Bardzo się z tego cieszymy. Projekt ten ma ogromną wartość kulturalną, wyróżniamy się w Polsce tym, co robimy, ponieważ nikt nie udostępnia na taką skalę kultury za darmo.
NS: – Najbliższe plany? Słyszałam, że realizują Państwo inne ciekawe projekty.
MB: – Jeśli chodzi o prace nad dostępnością – to poszerzanie bazy materiałów audiowizualnych, czyli filmów, spektakli, poddawanie ich audiodeskrypcji, przekazywanie do transkrypcji do tłumaczy migowych; jesteśmy tutaj na bieżąco we współpracy z partnerami, którzy nam pomagają selekcjonować te materiały i potem nad nimi pracować, żeby to były serwisy w pełni dostępne rzeczywiście dla wszystkich. Ale też tworzymy nowe portale internetowe, tutaj naszym priorytetem jest serwis dwutygodnik.com , który wydajemy. To taka dosyć opiniotwórcza gazeta, tylko Internetowa, o sztuce, o kulturze. Niedługo ukaże się ona w nowej odsłonie i – też dbamy o to – aby była ona w 100 proc, dostępna, bo to są bardzo ciekawe treści.
NS: – Dziękujemy za rozmowę i gratulujemy statuetki.

Warto zajrzeć:
http://ninateka.pl/
http://www.dwutygodnik.com/
http://zerobarier.org/przewodnik-turystyczny
http://dojrzaloscwsieci.pl/
http://dostepnestrony.pl/
https://latarnicy.pl/

Tekst i fot.: Ilona Raczyńska

Data publikacji: 02.01.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również