Przygody Rysia i Krzysia – seria innowacyjnych książeczek dla dzieci

Zapraszamy do zapoznania się, z innowacyjną serią  książeczek dla dzieci w wieku 3-6 lat, jakiej na polskim rynku do tej porty nie było – „Przygody Rysia i Krzysia” pokazują czytelnikom świat widziany z perspektywy chłopca poruszającego się na wózku oraz wspierającego go brata. Pierwsza informacja na ich temat ukazała się w naszym portalu jeszcze w lipcu ub. roku: http://naszesprawy.eu/edukacja/nowa-seria-wyjatkowych-ksiazeczek/.

Książeczki w prosty i naturalny sposób ukazują codzienność osób z niepełnosprawnością po to, aby spotkanie na żywo, wspólna zabawa, ale też wsparcie były dla dzieci czymś całkowicie naturalnym. Jednocześnie, postać Rysia jest niezwykle ważna dla dzieci z niepełnosprawnością – wreszcie i one mają bohatera, z którym mogą się utożsamiać!

Celem serii jest uświadamianie, że dzieci z niepełnosprawnością są wśród nas, mają takie same marzenia i chcą robić to samo co dzieci sprawne. I mogą robić bardzo wiele, a sprzęt i pomoce, z jakich korzystają, są bardzo ciekawe! Każda z książek dedykowana jest konkretnemu zagadnieniu (psy terapeutyczne i asystujące, dostępne plaże, dostosowane rowery), a także pokazuje elementy dostosowania przestrzeni (autobusy, pociągi), z jakich korzystają osoby z niepełnosprawnością, aby ich istnienie było dla dzieci czymś oczywistym. Książki pozbawione są moralizatorstwa – napisane są lekkim językiem i są niezwykle ciekawe – wiele dowiedzieć mogą się z nich nie tylko dzieci, ale także… czytający im dorośli!

Co bardzo istotne, wątek niepełnosprawności pokazany w książeczkach choć jest bardzo ważny, nie jest jedyny – książki zwracają uwagę także na inne zagadnienia istotne dla dzieci, tj. odpowiedzialność wynikającą z obecnością psa w rodzinie, aktywność na świeżym powietrzu, poznawanie przyrody, istnienie języka kaszubskiego, zasady bezpiecznej zabawy na plaży, istnienie plaż dla psów, etc. Dodatkowo, na końcu każdej książeczki znajdują się łamigłówki i zadania dla maluchów, a także sekcja pt. „Czy wiesz, że…?”, pogłębiającą wiedzę zawartą w książkach.

Całość ubrana jest w oryginalne, nieco komiksowe ilustracje, przyciągające uwagę dzieci, i wydrukowana w Polsce, na grubym, ekologicznym papierze.

Książeczki zostały napisane przez Martę Ostrowską, mamę, podróżniczkę i założycielkę Fundacji Podróże bez Granic – wydawcy książek, a zilustrowane przez Szczepana Atroszko. Całkowity dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na realizację edukacyjnych celów Fundacji oraz tworzenie kolejnych części przygód braci. Wszelkie informacje oraz same książeczki dostępne są na stronie www.rysikrzys.pl.

W chwili obecnej dostępne są 3 książki:

  • Przyjaciel Pirat to pierwsza książka, w której poznamy tytułowego Pirata – przybliży on dzieciom rolę i zadania psów wspierających osoby poruszające się na wózku.
  • Zabawa na plaży opowiada o wyprawie Rysia i Krzysia na plażę i przybliża czytelnikom tematykę dostępnych plaż i zasady bezpiecznej zabawy w wodzie.
  • Wyprawa rowerowa opowiada o wycieczce braci z tatą przez Kaszuby oraz o spotkaniu z wyjątkowymi rowerzystami i ich wyjątkowymi rowerami.

Książki dostępne są na stronie www także w formie audio.

Książeczki zostały objęte patronatem honorowym prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, a ich wydanie zostało dofinansowane ze środków Referatu ds. Osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta Gdyni.

Zobacz galerię…

pr, fot. Fundacja Podróże bez Granic

Data publikacji: 26.03.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również