„Raport Otwarcia 2013″ – badanie dostępności stron www”

„Raport Otwarcia 2013" – badanie dostępności stron www"

Eksperci oraz użytkownicy niewidomi, niedowidzący i głusi przebadali 114 serwisów, w tym strony Sejmu, Senatu, prezydenta RP, Kancelarii Premiera, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz 18 ministerstw, 90 stron instytucji im podległych. Badanie zostało przeprowadzone pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz rzecznika praw obywatelskich.

Najlepiej wypadły serwisy: Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: mpips.gov.pl oraz Ministerstwa Finansów: finanse.mf.gov.pl, które otrzymały oceny dostateczne. Pozostałe strony otrzymały oceny niedostateczne. Wyniki badania pokazują, że tylko 1,7 proc. serwisom niewiele brakuje, aby prezentować się dobrze; 7,9 proc. trochę brakuje do założonego w badaniu minimum, co realnie szybko można poprawić; 90,3 proc. musi jednak zadbać o podstawowe elementy. Wynik ten nie odbiega od średniej europejskiej, ale jeśli Polska ma pozostać w czołówce Europy, to administracja powinna podejść do kwestii dostępności stron www bardziej ambitnie. Pozostało jej jedynie dwa lata, aby dostosować swoje serwisy internetowe do potrzeb wszystkich użytkowników.

Celem badania było określenie stanu dostępności polskich stron. W kwietniu 2015 r. zacznie obowiązywać przepis rozporządzenia, które nakłada obowiązek dostosowania serwisów publicznych dla osób niepełnosprawnych, starszych i pozostałych narażonych na tzw. wykluczenie cyfrowe. Eksperci analizowali 13 podstawowych elementów www, które mają największy wpływ na ich funkcjonowanie i odbiór treści – informatyczne abecadło odpowiadające 60 proc. kryteriów sukcesu z zakresu zasad: percepcji, funkcjonalności, rzetelności, zrozumiałości ujętych w międzynarodowym standardzie WCAG 2.0.W audycie wzięły udział również osoby z niepełnosprawnością. Niewidomi, niedowidzący i głusi użytkownicy wykonali serię zadań takich jak: odszukanie informacji przy pomocy wyszukiwarki, odszukanie danych kontaktowych, wysłanie wiadomości za pomocą formularza, odnalezienie opublikowanych w formie załączników dokumentów.

O osiągnięciach i wyzwaniach w zakresie e-dostępności sektora publicznego w Polsce, 7 czerwca br. podczas konferencji w Sali Kolumnowej Sejmu, dyskutowali eksperci, przedstawiciele administracji, nauki i organizacji pozarządowych.
– Jesteśmy na początku drogi. Mamy dobre prawo, które służy nam za wzór przy tworzeniu standardów w UE, ale tak jak w wielu krajach UE problem jest we wcieleniu przepisów w życie. Musimy zmienić podejście do dostępności – powiedział europoseł Rafał Trzaskowski, pracujący w Parlamencie Europejskim nad dyrektywą o dostępności www sektora publicznego, która ma pomóc wdrażać polskie przepisy. – To nie może być tylko obowiązek prawny, czy polityka społeczna. W dobie kryzysu, na dostępność trzeba patrzeć przez pryzmat gospodarki. Nie stać nas na to, by eliminować z rynku 80 mln osób niepełnosprawnych w UE. Na dostępności wygrywamy wszyscy, bo zwiększa ona użyteczność serwisów – tłumaczył.

– O dostępności mówi się coraz więcej. Dostrzegamy dobre intencje: powiększanie czcionek, wersje w kontraście, ale rozwiązania te jeśli nie zadbamy o podstawy nie spełnią swojej roli – zauważył Przemysław Marcinkowski, ekspert Fundacji Widzialni ds. dostępności, współautor Raportu Otwarcia zaprezentowanego podczas konferencji. – Dlatego potrzebne są: fachowe publikacje, szkolenia dla twórców i redaktorów stron, nadzór techniczny – dodał.

– „Raport Otwarcia” zapoczątkowuje proces monitoringu polskich stron www. Będziemy powtarzać badanie co roku aby określić kryteria sukcesu we wdrażaniu prawa o dostępności – powiedział Artur Marcinkowski, przewodniczący Rady Fundacji Widzialni.

Z wyników badania można wysnuć następujące wnioski:

• administracja publiczna dostrzega problem dostępności stron www. Serwisy poprawiają się w warstwie wizualnej, lecz niestety nie idzie to w parze z poprawą jakości kodu HTML. Poprawny semantycznie kod gwarantuje, że osoby niewidome, niedowidzące, niepełnosprawne ruchowo będą mogły bez przeszkód dotrzeć do treści serwisu i ją odczytać;

• twórcy serwisów publicznych nie do końca wiedzą, które elementy strony www są kluczowe dla poprawnego odczytania jej przez osoby niepełnosprawne. W aż 93 proc. przypadków elementy graficzne nie posiadały opisów alternatywnych lub ich zawartość nie przekazywała prawidłowej informacji. W 87 proc. strony www nie posiadały nagłówków lub ich wykorzystanie było przypadkowe a hierarchia niezachowana, co uniemożliwia lub utrudnia wyszukiwanie informacji przez osoby z dysfunkcjami wzroku i motorycznymi. Równie dużym problemem okazało się właściwe tworzenie formularzy;

• zwiększają się kompetencje użytkowników, którzy pomimo tych trudności w ponad 70 proc. mogli zidentyfikować wskazane elementy i wykonać zadania.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od kwietnia 2015 r. wszystkie instytucje publiczne będą zobowiązane do dostosowania swoich serwisów internetowych dla potrzeb osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni skorzystać z zasobów Internetu. Zgodnie z zapisami rozporządzenia strony www powinny być dostosowane do międzynarodowego standardu WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) uznanego w wielu krajach Europy.

Fundacja Widzialni zajmuje się przeprowadzaniem audytów dostępności stron internetowych oraz przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu. Głównym jej celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej i administracji państwowej na problem wykluczenia cyfrowego oraz zainicjowanie ogólnopolskiej akcji promującej umożliwienie osobom zagrożonym tym zjawiskiem dostępu do informacji. Fundacja opracowała metodę badania serwisów www pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz ustanowiła certyfikat „Strona Internetowa bez Barier” przyznawany serwisom spełniającym światowe kryteria dostępności. Wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej opracowała certyfikat „Bez barier” dedykowany firmom telekomunikacyjnym. Jest członkiem wielu stowarzyszeń w tym Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci”. Specjaliści Fundacji biorą udział w pracach przy tworzeniu prawa w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz konsultacjach przy prezydencie RP.

Przydatne linki:

• Konferencja „E dostępność sektora publicznego – osiągnięcia i wyzwania”

http://www.widzialni.org/administracja-podejmuje-wyzwanie-e-dostepnosci,m,in,212.html

• Transmisja konferencji z Sejmu

–  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#D72D81FAE4C9FEFBC1257B81004B5A84

• Raport Otwarcia – PDF http://www.widzialni.org/container/Raport_Otwarcia_2013.pdf

• Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności z dnia 12 kwietnia 2012 roku

• WCAG 2.0 Web Content Accessibility Guidelines http://wcag20.widzialni.org/

• Informacje o dostępności i projektowaniu uniwersalnym

Info i fot.: Widzialni, BON, oprac. SzymSza

Data publikacji: 19.06.2013 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również