Ruszył projekt “Przełamując tabu”

Edukacja seksualna oraz nauka asertywności i samoobrony dla osób z niepełnosprawnościami – we Wrocławiu rusza projekt „Przełamując tabu”. Organizowane przez Stowarzyszenie Kultura Równości w partnerstwie z Fundacją „Potrafię Pomóc” oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu zajęcia spróbują „odczarować” co najmniej trzy trudne tematy.

Projekt powstał w odpowiedzi na ogólne problemy z mówieniem w Polsce o potrzebie miłości, bliskości, o bezpieczeństwie w sytuacjach intymnych. Ponadto wciąż za rzadko taki przekaz dociera do osób z niepełnosprawnościami, a szczególnie do osób LGBT+ z niepełnosprawnościami. To grupa podwójnie wykluczona. Projekt „Przełamując tabu” spróbuje dotrzeć także do nich. Potrzeba intymności, bliskości, miłości, wyrażania emocji, bezpieczeństwa i chronienia swoich granic w relacjach, także tych miłosnych – to podstawowe potrzeby człowieka. Również wtedy, gdy są to relacje osób z niepełnosprawnością, hetero- czy homoseksualnych.

W ramach projektu dostępne będą dwa rodzaje warsztatów – dla osób od 16 roku życia: edukacyjne, o rozwoju psychoseksualnym człowieka. Specjaliści będą poruszać m.in. tematy orientacji i tożsamości płciowej człowieka, budowania zdrowych związków czy zagadnienie bezpiecznych zachowań seksualnych. Drugi rodzaj zajęć to warsztaty WenDo – asertywności i samoobrony – adresowane do dziewcząt od 14 roku życia i kobiet z niepełnosprawnościami, głównie ruchu, słuchu, wzroku. Warsztaty obejmują̨ ćwiczenia dotyczące pracy z oddechem i głosem, samoobronę fizyczną, naukę efektywnej komunikacji. Będą symulacje, dyskusje w małych grupach, scenki. W zakresie samoobrony fizycznej w czasie warsztatów ćwiczy się̨ m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki, krzyk.

Organizatorami tego pilotażowego, nowatorskiego projektu są: Stowarzyszenie Kultura Równości w partnerstwie z Fundacją „Potrafię Pomóc” oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON, będących w dyspozycji MOPS we Wrocławiu.

W warsztacie WenDo będzie mogła wziąć udział grupa 12-16 osób z Wrocławia. Pierwsze warsztaty odbędą się drugiej połowie października. W całym projekcie będzie zaś uczestniczyć kilkadziesiąt osób. Szczegóły i informacje o rekrutacji pojawią się na stronie, Facebooku i Instagramie Kultury Równości.

Zgodnie z planem część zajęć ma się odbywać w prowadzonym przez Fundację „Potrafię Pomóc” Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego. Warsztaty „Przełamując tabu” wpisują się w program koordynowanej przez Fundację we współpracy z Miastem Wrocław Wrocławskiej Szkoły Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością. Centrum Chorób Rzadkich mieści się przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. To miejsce dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mieści się tu między innymi – jeden z nielicznych na Dolnym Śląsku – gabinet ginekologiczno-położniczy w pełni dostępny dla kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnościami.

Organizatorzy projektu „Przełamując tabu” równolegle z prowadzeniem warsztatów planują przeprowadzić w mediach społecznościowych kampanię społeczną podejmującą temat seksualności osób z niepełnosprawnościami. Jej pierwszą „twarzą” będzie Michał Piechel, społeczny doradca prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami. Kampanię będzie można śledzić w mediach społecznościowych organizacji partnerskich.

Projekt „Przełamując tabu” został zainaugurowany 14 września konferencją prasową. O idei i szczegółach warsztatów opowiedzieli: Alina Szeptycka oraz Anna Piotr Smarzyński ze Stowarzyszenia Kultura Równości, Michał Piechel – społeczny doradca prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami, Dominika Nosewicz, koordynator Wrocławskiej Szkoły Rodzenia Fundacji „Potrafię Pomóc oraz Andrzej Mańkowski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Zapis konferencji obejrzeć można na profilach Facebookowych Stowarzyszenia Kultura Równości oraz Fundacji „Potrafię Pomóc”.

https://www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc

https://www.facebook.com/kulturarownosci

pr/, fot. Teo Łagowska

Data publikacji: 15.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również