Spadkobiercy serca

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy im. dr Marii Trzcińskiej-Fajfrowskiej w Katowicach świętował swoje 25-lecie w dniu 22 września br., w Domu Kultury przy pl. Pod Lipami w Katowicach-Giszowcu. Jest on najstarszą, a zarazem jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce, które jako pierwsza w Polsce zapewniła niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży kompletne leczenie, rehabilitację i naukę w jednym miejscu.

Znajdują tu pomoc medyczną, terapeutyczną i pedagogiczną dzieci z najgłębszymi dysfunkcjami. Ośrodek jest światem ich radosnego dzieciństwa, a zarazem szkołą, w której uczą się codziennie, tak, jak ich sprawniejsi rówieśnicy, tyle że tu uczniowi8e uczą się jak żyć możliwie samodzielnie.

OREW wspiera całą rodzinę, pomaga odnajdywać radość w trudnej pielęgnacji i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka, pomaga ułożyć na nowo życie w domu tak, aby niepełnosprawności pozwalała na normalne aktywne życie rodziny. Tysiące takich rodzin odzyskało nadzieję na lepsze jutro w ośrodku przepełnionym ideą niesienia skutecznej, nowoczesnej pomocy.

Jego założyciela dr Maria Trzcińska-Fajfrowska stworzyła pierwszy w Polsce Dzienny Dom Opieki dla Dzieci Specjalnej Troski w Katowicach-Giszowcu w 1986 r. W 1993 r. została wybrana posłem II kadencji z listy Unii Demokratycznej, następnie Unii Wolności. Pracowała w Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej. Zginęła w wypadku drogowym we wsi Krzeczów koło Rabki, 7 października 1994 r., w którym śmierć poniosło także troje innych posłów.

Tak wspomina panią doktor poseł Marek Plura: – Panią Marię spotkałem tylko raz w życiu, kilka godzin przed jej tragiczną śmiercią, gdy wraz z innymi posłami wizytowała nowoczesne ośrodki dla niepełnosprawnych dzieci na Śląsku. Odwiedziła dom pomocy Caritas w Mikołowie, którego byłem podopiecznym… Spotkałem osobę, którą znałem z opowiadań, jako tę, która pomaga niepełnosprawnym i ich rodzinom nie wstydzić się samych siebie i żyć godnie, czyli samodzielnie… Straszny wypadek przerwał jej działania, ale jej dzieła wciąż żyją. Los sprawił, że dziś, jako poseł z Katowic jestem jednym z wielu spadkobierców jej serca.

OREW jest wielospecjalistyczną placówką Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zapewniającą opiekę dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym i sprzężoną niepełnosprawnością od niemowlęctwa do 25 roku życia. W ramach działalności ośrodek oferuje:
– wczesną interwencję dzieci od 0 do 7 roku życia
– edukację na poziomie przedszkolnym i szkolnym
– usługi w ramach poradni rehabilitacyjnej
– pomoc specjalistów (lekarzy, psychologów, pedagogów, logopedów, rehabilitantów)

W marcu 200 r. powstał Warsztat Terapii Zajęciowej. Objęto terapią 30 niepełnosprawnych, którzy do dyspozycji mają m.in. pracownię gospodarstwa domowego i zaradności życiowej, ceramiczną, krawiecką, introligatorską i pracy z papierem, małej poligrafii, ekspresji twórczej oraz salę do rehabilitacji ruchowej.

W ramach poradni rehabilitacyjnej świadczone są wysokospecjalistyczne usługi medyczne, psychologiczne i rehabilitacyjne, zarówno w formie diagnostycznej, jak i w formie działań profilaktycznych. OREW dysponuje kilkoma nowoczesnymi salami i gabinetami zabiegowymi, basenem oraz bogato wyposażoną salą doświadczania świata, salą muzyczną i placem zabaw. Placówka zapewnia dzieciom możliwość korzystania także z zajęć dogoterapii i hipoterapii. Prowadzone są też grupy spotkaniowe dla rodziców, oferujące pomoc logopedyczną i psychologiczną.

Puma

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również