Spłonęła placówka dla dzieci z niepełnosprawnością w Katowicach

Spłonęła placówka dla dzieci z niepełnosprawnością w Katowicach

W nocy z 11 na 12 lipca spłonął Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Katowicach-Giszowcu. Biegli ustalili, że ktoś podłożył ogień.

Nieruchomość, w której mieści się główna siedziba ośrodka dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami do 25. roku życia, jest dla 56. osób drugim domem. Obiekt i jego wyposażenie zostały poważnie zniszczone, odwołano zajęcia z licznymi specjalistami. Potrzebujący nie będą mogli skorzystać z usług rehabilitanta, psychologa czy logopedy.

Zajęcia zostały zawieszone do odwołania. Zniszczenia są bardzo poważne. Władze ośrodka oczekują obecnie na oszacowanie strat. W akcji gaśniczej uczestniczyły 4 zastępy straży pożarnej.
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Katowicach-Giszowcu istnieje od ponad 30. lat, a od ponad 20. jego patronką jest Maria Trzcińska-Fajfrowska, lekarka i posłanka, która przyczyniła się do powstania tej placówki.

Z pomocy ośrodka w Giszowcu w ramach pobytu dziennego korzysta 56 podopiecznych, a w ramach obsługi ambulatoryjnej 330 do 400 dzieci miesięcznie. Z opieki i wsparcia korzystają tutaj dzieci i młodzież z niepełnosprawnością nie tylko z Katowic, ale i innych miast.

Budynek nie nadaje się teraz do użytku. Na razie podopiecznych przeniesiono do filii ośrodka, a dzięki życzliwości dyrekcji znajdującego się po sąsiedzku domu kultury, od września zajęcia będą prowadzone właśnie tam.

Ośrodek w Katowicach-Giszowcu potrzebuje pomocy. Na profilu ośrodka na Facebooku opublikowano apel o wsparcie zarówno w jego odbudowaniu, jak i w schwytaniu sprawców podpalenia, czym zajmuje się już katowicka policja.

Na portalu Pomagam.pl trwa zbiórka pieniędzy na remont zniszczonych pomieszczeń i wyposażenia. Środki finansowe mogą być również przekazywane na konto ośrodka 03 1020 2313 0000 3102 0174 9571 z dopiskiem „na ośrodek”.
Można też kierować pomoc rzeczową w postaci zabawek, sprzętu komputerowego, biurowego, rehabilitacyjnego.

em / rhr, fot. pixabay.com

Data publikacji: 17.07.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również