Strony www urzędów bardziej dostępne dla niepełnosprawnych
- 18.09.2014
Strony www urzędów bardziej dostępne dla niepełnosprawnych
Dostępność stron internetowych administracji publicznej dla osób niepełnosprawnych poprawiła się, ale konieczne są dalsze zmiany - mówi PAP Jakub Dębski, specjalista ds. dostępności ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Jak wyjaśnił Dębski, zmiany w sieci wymusił obowiązek, by od 1 czerwca 2015 r. wszystkie serwisy administracji publicznej były dostępne dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów do końca maja 2015 r. wszystkie instytucje publiczne mają obowiązek dostosowania swoich serwisów internetowych do potrzeb niepełnosprawnych.
– Utarł się taki mit, że najwięcej problemów mają użytkownicy niewidomi i jest to prawda, ale nie należy jednak zapominać o tym, że problem dotyczy osób niepełnosprawnych ruchowo, osób niesłyszących, a także osób starszych, których także dotyczy wykluczenie w korzystaniu z sieci – powiedział Dębski.
Jak wyjaśnił, dla osób niewidzących problemem jest źle przygotowana hierarchia nagłówków na stronach internetowych, czyli nieprawidłowy opis zawartości serwisu internetowego, który utrudnia korzystanie z niego przez osoby niewidzące. Osoby te korzystają ze specjalnych programów dźwiękowych, które analizują zawartość stron www, a następnie w formie głosowej informują o tym osoby niewidzące. Błędny opis strony powoduje, że osoby niewidzące muszą czytać stronę linijka po linijce, co bardzo utrudnia korzystanie z niej.
Kolejnym ważnym elementem, ułatwiającym korzystanie z sieci przez osoby niewidzące, jest brak odpowiednich opisów dotyczących wszelkich elementów graficznych znajdujących się na stronach internetowych. Chodzi tu zarówno o opisy dotyczące wszelkich grafik takich jak zdjęcia, filmy, ale też linków prezentowanych w formie graficznej np. jako strzałka. Dla osób niewidzących bardzo ważne jest, aby takie linki były opisane w sposób prawidłowy bezpośrednio w kodzie strony. Brak prawidłowego opisu spowoduje, że specjalny program opisujący strony dźwiękowo nie będzie w stanie odczytać, czego dotyczy i gdzie odsyła dany link.
– Taki opis nie będzie nigdzie widoczny, usłyszy go tylko osoba niewidoma – zaznaczył Dębski. Dodał, że opisy tekstowe powinny być także stosowane do map umieszczanych na stronach urzędów i pokazujących jak dojechać do danej instytucji.
Utrudnieniem dla osób niedowidzących jest źle dobrane tło strony utrudniające czytanie tekstu, brak ustawień umożliwiających powiększenie liter do bardzo dużych rozmiarów, np. 16 razy.
Dla osób niesłyszących pomocą w korzystaniu z serwisów są umieszczone na stronach opisy wszystkich tych elementów w filmach, które mają charakter dźwiękowy, a nie wizualny. Chodzi o tzw. autodeskrypcję. –– – Tam, gdzie to możliwe, dobrze byłoby wstawić także tłumacza języka migowego – dodał Dębski.
Ale to nie wszystko. Osoby niesłyszące od urodzenia uczą się polskiego języka migowego, który ma inną gramatykę i zasady, niż język polski używany przez osoby słyszące. Jak podkreślił Dębski, dla tych osób język polski jest językiem obcym. „Chodzi o to, że materiały przeznaczone dla takich osób powinny być w prosty i jasny sposób napisane. Niestety zrozumienie treści na stronach polskich instytucji publicznych stanowi dla osób niesłyszących problem” – podkreślił.
Dębski wyjaśnił, że z Internetu korzystają także osoby niepełnosprawne ruchowo, które posługują się albo klawiaturą, albo myszką. Takie osoby np. mogą korzystać przy przeglądaniu internetu z jednego klawisza na klawiaturze, za pomocą którego poruszają się po stronie. Dlatego wszelkie kombinacje klawiszy automatycznie wykluczają je z korzystania z danej strony.
Inną grupą są osoby, które korzystają tylko z myszki np. zamontowanej na czole – tak jest w przypadku osób całkowicie sparaliżowanych. Przeszkodą w korzystaniu z internetu jest dla nich to, że ruchy głową nie zawsze są precyzyjne, a na wielu stronach wystarczy lekki ruch i wyświetla się inny jej fragment.
Każdy może sprawdzić, czy jego serwis internetowy jest dostosowany do osób niepełnosprawnych oraz jak go poprawić pod tym względem na stronach http://validator.w3.org i http://utilitia.pl.(PAP)
krm/ son/ gma/
Data publikacji: 18.09.2014 r.