Świąteczno-Integracyjne Warsztaty Czytelnicze dla Dzieci w Głubczycach

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem!
Kornel Makuszyński

W Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kubusia Puchatka w Głubczycach na Opolszczyźnie oraz w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Głubczycach Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami był celebrowany w wyjątkowy sposób. W 2022 roku obchodzono go 28 grudnia organizując pierwszą edycję Świąteczno-Integracyjnych Warsztatów Czytelniczych dla Dzieci pod hasłem ,,Książka – Przyjaciele – Integracja”.

Wydarzenie zorganizowano w ramach współpracy Fundacji Kuferek Inspiracji z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Głubczycach. Gośćmi i prowadzącymi warsztatów byli cenieni autorzy Magdalena i Artur Maciakowie. Celem świątecznych warsztatów u schyłku „ery Gutenberga”, w postępującym kryzysie kultury czytelniczej, było zapoznanie dzieci ze światem zawodów: pisarza, redaktora, korektora i wydawcy, poprzez czytanie oraz zabawę, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie umiejętności słuchania i czytania ze zrozumieniem, a także wprowadzenie w świąteczny klimat!

-Świąteczno – Integracyjne Warsztaty Czytelnicze zostały zainicjowane w trosce o dzieci żyjące z niepełnosprawnościami, które są narażone na zaburzenia relacji z otoczeniem społecznym, jak również w trosce o dzieci, które doświadczają pewnych trudności w relacjach z rówieśnikami żyjącymi z różnymi dysfunkcjami – powiedziała mgr Agnieszka Sikora-Balicka, koordynator i pomysłodawczyni wydarzenia. – Integracja społeczna to niezwykle istotny filar w funkcjonowaniu dziecka o zróżnicowanych możliwościach rozwojowych. Ma znaczący wpływ na lepszą jakość życia, uświadomienie sobie własnej wartości, umiejętność porozumiewania się z rówieśnikami oraz poczucie jedności z grupą – dodała.

Ważną kwestią jest połączenie integracji społecznej z rozwijaniem w sobie kultury czytelniczej, która może odegrać istotną i pozytywną rolę w radzeniu sobie z niepełnosprawnością, odnalezieniem własnej tożsamości, wyjściem z lęku, by z czasem rozwinąć skrzydła swoich pasji i marzeń!

– Nie sposób nie wspomnieć o: pracownikach Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kubusia Puchatka oraz Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Głubczycach, sponsorach (Kancelarii Prawnej Jaworska & Wspólnicy), patronach medialnych (TV Pogranicze, Głubczyce. Podaj Dalej, Twoje Głubczyce), prowadzących wydarzenie Magdalenie i Arturze Maciakom, a także o wszystkich uczestnikach. To dzięki Waszemu ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu udało nam się wspólnie zrealizować Świąteczno-Integracyjne Warsztaty Czytelnicze dla Dzieci! Z całego serca za to dziękuję – podkreśliła organizatorka wydarzenia.

Relacje z wydarzenia są opublikowane w rubryce „Projekty” na portalu
https://www.kuferek-inspiracji.pl/nasze-projekty
oraz w rubryce ,,Aktualności” na portalu
https://biblioteka-glubczyce.pl/2022/12/30/swiateczno-integracyjne-warsztaty-czytelnicze-z-pisarzami-magda-i-arturem-maciakami/

Materiał organizatora, fot. unsplash.com, przedszkole2glubczyce,migbpg@wp.pl, fkipl

Data publikacji: 16.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również