Zaproszenie na panel dyskusyjny

Do dyskusji o seksualności, cielesności, relacjach społecznych osób z niepełnosprawnościami zapraszają organizatorzy panelu, który 20 stycznia odbędzie w Warszawie.

W dwugodzinnym spotkaniu wezmą udział m.in. wykładowcy, psycholodzy, pedagodzy, specjaliści zajmujący się tematyką seksualno-społeczną, wśród nich również osoby z niepełnosprawnościami. Do rozmowy stacjonarnej i online zaproszona zostanie również publiczność. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Czas i miejsce: 20 stycznia 2023, godz.15:00-17:00, Wydział Pedagogiczny UW, ul. Mokotowska 16/20.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie nowa książka prof. Remigiusza Kijaka „CripSex. Ekspresje seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Prof. Remigiusz Kijak, pedagog specjalny, jest wykładowcą Uniwersytetów Warszawskiego i Rzeszowskiego. Tematyką seksualności osób z niepełnosprawnościami zajmuje się od wielu lat, szczególną uwagę poświęcając osobom z niepełnosprawnością intelektualną. To autor książek, organizator wydarzeń naukowych. Jest także współtwórcą pierwszej w Polsce Wrocławskiej Szkoły Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością, którą we Wrocławiu prowadzi Fundacja „Potrafię Pomóc”.

W najnowszej, wydanej przez wydawnictwo „Impuls”, książce prof. Kijaka znajdziemy m.in. biografie dwunastu osób z niepełnosprawnością intelektualną, które podzieliły się swoimi historiami. Wśród nich jest zarówno odważna i otwarta na różne doświadczenia Sonia, jej przeciwieństwo – wycofany Adam, który ma jednak ciekawą pasję – taniec na rurze. Jest też historia Michaliny i Anny, które wspólnie wychowują córkę. „CripSex” to pierwsze w Polsce opracowanie, które uwzględnia także perspektywę osób queer z niepełnosprawnością intelektualną, przełamuje więc i próbuje „oswoić” kolejne tabu.

W dyskusji, która odbędzie się na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, wezmą udział także:

• prof. Joanna Hańderek, filozofka specjalizująca się w filozofii kultury;
• prof. Remigiusz Ryziński, filozof, kulturoznawca, reportażysta;
• dr Robert Kowalczyk, seksuolog, psycholog;
• Angela Greniuk, redaktorka, dziennikarka, działaczka naukowa walcząca ze stereotypami dotyczącymi działalności osób z niepełnosprawnościami;
• Justyna Wielgus, reżyserka, performerka, wiceprezeska Fundacji Teatr 21;
• Aleksandra Skotarek, aktorka, performerka, pracuje w Teatrze 21;
• Adrianna Gnyszka, pedagożka po interdyscyplinarnych studiach nad niepełnosprawnością oraz pedagożka opiekuńczo-wychowawcza. Prowadzi własną Fundację Aktywizacja Funkcjonalna i Społeczna AFiS;
• Dominika Kopańska, doktorantka filozofii na UMCS w Lublinie, redaktorka portalu Niepelnosprawni.pl i dziennikarka Integracji.

W wydarzeniu będzie można wziąć udział stacjonarnie lub online. Organizatorzy zaproszenie kierują do szerokiego grona osób: zarówno do specjalistów, naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak do osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

Udział stacjonarny w wydarzeniu wymaga rejestracji, liczba miejsc jest ograniczona. Link do rejestracji: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezGS6Qn-F8DNcMd8o_WLvshKNLB0QCyoBg2OHy7fCdlMiv8g/viewform?fbclid=IwAR3kRfmu_XT5TzpPtZotyEne8AZc_HA_-HrgESZvhkgGZLGK7vFoOipp3s4 .

Panel dyskusyjny będzie transmitowany online, szczegółowe informacje – na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/520549809884003/ . Transmisja dostępna będzie na Facebooku Integracji, Fundacji Potrafię Pomóc, Wydawnictwa Impuls, UW Wydziału Pedagogicznego. Wydarzenie będzie tłumaczone na PJM.

Organizatorami panelu dyskusyjnego „CripSex: o nie normatywności” są: Integracja, Dominika Kopańska, Fundacja „Potrafię Pomóc”, prof. Remigiusz Kijak, Uniwersytet Warszawski – Wydział Pedagogiczny.

Partnerzy medialni: Integracja, niepelnosprawni.pl, Fundacja „Potrafię Pomóc”.

Partnerzy wydawniczy: Uniwersytet Warszawski, Wydział Pedagogiczny UW.

Wydawca książki „CripSex. Ekspresje seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną”: Impuls (https://www.impulsoficyna.com.pl/pedagogika-specjalna/1426-cripsex-ekspresje-seksualne-osob-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna.html) .

pr/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 16.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również