Szkolenia dostępnościowe

Przedstawiciele Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego przeprowadzili szkolenie dostępnościowe dla Koalicji Otwartej Edukacji www.koed.org.pl.

Na spotkaniu wyjaśniono różnicę między dostępem a dostępnością. Dostęp to rzecz materialna – jest lub go nie ma. Dostępność to cecha na ile dana rzecz, usługa, strona www jest dostępna. Największe zainteresowanie wywołała demonstracja możliwości narzędzi do wykrywania błędów dostępnościowych na stronach internetowych takich jak wtyczka Wave i usługa Utilita. Uczestnicy szkolenia chcieli sprawdzić swoją stronę lub stronę konkurencji.

Dostępność przynosi wymierne korzyści nie tylko niepełnosprawnym ale wszystkim, np. tworząc jedną wersję strony internetowej dostępną również dla osób niepełnosprawnych uaktualnia się tylko tę stronę, dostępna jest ze wszystkich urządzeń mobilnych, jest ona wyżej pozycjonowana w przeglądarkach, ma do niej dostęp o wiele większa grupa odbiorców.

Na szkoleniu omówiono nie tylko technologie przyjazne ale dla kontrastu również niedostępne. Na koniec można było usłyszeć o technologiach specjalnych dla osób niepełnosprawnych, takich jak format Daisy, czy Braille.

Oprac. J.K.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również