Japonia poznawana dotykiem i smakiem

Nietypowy, bardzo interesujący projekt pt. „Z tatami pod stopami - Japonia na wyciągnięcie ręki" realizuje Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie przy wsparciu krakowskiego Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.

Projekt został laureatem II edycji programu Akademii Orange i dzięki otrzymanemu grantowi w Muzeum są przeprowadzane nieodpłatnie bardzo ciekawe zajęcia.
Ich uczestnicy – dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat z dysfunkcją wzroku poznają egzotyczną japońską kulturę przez udział w sześciu różnych warsztatach dotyczących np. sztuki kulinarnej, tkanin, techniki haftu, ceremonii herbacianej, tworzenia origami.

Mają szansę dotykać, wąchać, próbować produktów kuchni japońskiej, pić japońską herbatę, przymierzyć kimono, a za pomocą tyflografiki poznać japońskie pismo – po prostu poznać kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni.

Niestety o ile uczestnicy i wolontariusze są zadowoleni i zaangażowani w projekt, to problemem jest małe zainteresowanie szkół i placówek pracujących z dziećmi niewidomymi, z wyłączeniem uczniów z współpracującego Ośrodka. Niemniej radość uczestników warsztatów utwierdza organizatorów w przekonaniu, że ich działania są potrzebne.

Muzeum Manggha zaprasza szkoły oraz ośrodki dla dzieci niewidomych i słabowidzących do bezpłatnego udziału w zajęciach dla wszystkich grup wiekowych. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Anna Trzaska anna_trzaska@manggha.krakow.pl tel. 12 267 27 03 w. 123
Tomasz Treppa tomek@manggha.krakow.pl tel. 12 267 27 03 w. 110

HaPe

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również