Szkoły specjalne są najlepszym miejscem dla edukacji dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

Podkreślajmy wszędzie i mówmy to rodzicom, których dzieci mają orzeczenia o potrzebie kształceni specjalnego, że szkoły specjalne są najlepszym miejsce dla edukacji ich dzieci – zaapelował 25 marca w Kaliszu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dodał, że „skoro rodzice decydują o tym, że ich dzieci mają jednak uczyć się w szkołach ogólnodostępnych, to trzeba im w tym pomóc” – powiedział.

W piątek Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji inaugurującej powstanie jedynego w Wielkopolsce Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Kaliszu (SCWEW).

Centra te – zdaniem ministra Czarnka – są odpowiedzią „na zastaną rzeczywistość”. Wyjaśnił, że przed wieloma laty zdecydowano, że to rodzice decydują o tym, do jakiej szkoły chcą skierować swoje dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ta wolność wyboru spowodowała, że obecnie 70 procent dzieci z orzeczeniami kształci się w szkołach ogólnodostępnych, a nie w szkołach specjalnych. Tymczasem – jak zapewniał szef MEiN – to w szkołach specjalnych znajdują najlepszą opiekę edukacyjną.

Dlatego stworzono program pilotażowy polegający na tym, że specjaliści ze szkół specjalnych będą wspierać nauczycieli szkół ogólnodostępnych w edukacji dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Do realizacji programu powołano 23 specjalistyczne centra wspierające edukację włączającą w 13 województwach.

„Podkreślajmy wszędzie i mówmy to rodzicom, których dzieci mają orzeczenia, że szkoły specjalne są najlepszym miejsce dla edukacji ich dzieci” – zaapelował minister w Kaliszu.

W Kaliszu program pilotażowy poprowadzi Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 przy ul. Budowlanych.

”Nasza kadra będzie wspierać swoją wiedzą i kompetencjami szkoły, które przystąpiły do programu” – powiedziała lider i dyrektor szkoły Sylwia Baranowska.

Na realizację programu szkoła otrzymała 1,3 mln zł.

Model centrów wspierających edukację włączającą powstał w wyniku prac zespołów Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ośrodka Rozwoju Edukacji we współpracy m.in. z przedstawicielami szkół ogólnodostępnych, szkół specjalnych, organów prowadzących, placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, uczelni, organizacji pozarządowych i przedstawicieli partnerów społecznych.

Program pilotażowy potrwa do czerwca 2023 r. Na podstawie wyników MEiN przygotuje rozwiązania organizacyjno-prawne, których celem będzie wykorzystanie szkół i placówek specjalnych do wspierania szkół ogólnodostępnych we wdrażaniu i podnoszeniu jakości edukacji włączającej.

Wsparcie w ramach centrów jest współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.(PAP)

Ewa Bąkowska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 25.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również