Takie „fajne” miejsce

Takie „fajne" miejsce

W Bibliotece Śląskiej – Dział Integracyjno-Biblioterapeutyczny – w Katowicach, 9 marca br. odbył się III Wielkanocny Kiermasz Rękodzieła Artystycznego Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i podopieczni środowiskowych domów samopomocy województwa śląskiego zaprezentowali swoje prace związane okazjonalnie z okresem wielkanocnym.

Oryginalne ozdoby i upominki świąteczne, biżuteria, przeróżne przedmioty codziennego użytku to prawdziwe małe arcydzieła wykonane przeróżnymi technikami w ramach zajęć terapeutycznych.
W tym roku wystawcami byli: Warsztat Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich, Ośrodek Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej oraz z Katowic: Środowiskowy Dom Samopomocy św. Brata Alberta i Dzienny Dom Pomocy Społecznej św. Brata Alberta oraz Centrum Edukacji i Rehabilitacji Arteria.

W trakcie kiermaszu przeprowadzono bardzo ciekawe i zajmujące warsztaty artystyczne dotyczące tworzenia przeróżnych ozdób – także świątecznych – metodami: quillingu, scrapbookingu, origami, linorytu, papieroplastyki. Szczególnie dwie pierwsze nas zaciekawiły. Jak się okazało quilling to po prostu tworzenie kompozycji ze zwiniętych kolorowych pasków papieru różnej długości i szerokości, scrapbooking to ozdabianie np. albumów, kartek świątecznych wycinankami, cekinami, papierem itp.

Warsztaty prowadzili instruktorzy ośrodków obecnych na kiermaszu oraz pracownicy Biblioteki Śląskiej. Ich uczestnikami byli bibliotekarze i nauczyciele z województwa śląskiego.
Mieli okazję poznać różne sposoby wykorzystania w pracy z podopiecznymi takich materiałów jak styropian, filc, wstążki, papierowa wiklina a nawet tworzenia linorytu.

– Rewelacyjna robota, uspokojenie nerwów – mówi pani Felicja, jedna z uczestniczek warsztatów. – Na co dzień wolę iść do ogródka, jakieś drwa porąbać, albo drzewka obcinać – dodaje jej koleżanka – ale przyznaję, że warsztaty, w których uczestniczymy, to naprawdę „fajna” sprawa. Wykorzystamy poznane metody w pracy z dziećmi. Możemy sobie zresztą w przyszłości pomagać nawzajem w prowadzeniu zajęć, jeśli będzie taka potrzeba – konkludują obie panie.

Na stoisku Centrum Arteria Michał Hajkowski, który od 10 lat uczestniczy w warsztatach terapii zajęciowej, barwnie i ze swadą opowiedział o prowadzonych tam działaniach. – Malujemy, rysujemy, robimy kartki okolicznościowe, gramy na bębnach, braliśmy udział w projekcie „Twórczość bez barier”, mamy zajęcia kulinarne i komputerowe oraz prowadzimy od czterech lat bloga (arteriowicze.blogspot.com/), w którym również zamieszczamy wszystkie zdjęcia związane z różnymi wydarzeniami w naszym WTZ.

Po króciutkim namyśle dodał: – Na dzisiejszy kiermasz przygotowaliśmy i ceramikę, i przedmioty szklane ozdobione różnymi wzorami, ciekawostkami i różnymi metodami, jak np. dot painting albo po prostu farbami do szkła.
Po chwili wyjaśnił, że dot painting to malowanie za pomocą maleńkich kropek, drobnych śladów, tak jak malowali Aborygeni, rdzenni mieszkańcy Australii, a szczególnie ten sposób malowania polubił współuczestnik zajęć w WTZ Arteria – Józef Wencławiak. Prace z motywem pięknego kolorowego pająka jego autorstwa można było podziwiać na stoisku.

Metodą kropkowania można tworzyć małe i duże malowidła. Wszystko zależy od wyobraźni i improwizacji autorów. Aborygeni tworzyli w tej technice opowieści o własnej tradycji i kulturze, wykorzystując naturalne farby w kilku dominujących kolorach i pigmenty pustynnych piasków. Tego typu praca twórcza pomaga – również dzisiaj – odnaleźć skupienie, koncentrację i wyciszenie.

– W 2012 i 2013 roku też mieliśmy tutaj, w bibliotece swoją wystawę bożonarodzeniową i prezentowaliśmy „jasełka” i piosenki świąteczne, kolędy i wiersze. To jest takie fajne miejsce dla nas – podsumował z uśmiechem Michał Hajkowski.

Trzeba przyznać, że także dla wielu innych – twórców i organizatorów cyklicznych i okazjonalnych wystaw, galerii, wernisaży, kiermaszy i różnorodnych spotkań edukacyjnych i warsztatów – jest Śląska Książnica, a zwłaszcza Dział Integracyjno-Biblioterapetuczny, miejscem szczególnym i bliskim.

W tegorocznych warsztatach podczas kiermaszu wielkanocnego wzięło udział ponad 40 osób, m.in. z bibliotek z Jaworzna, Sosnowca, Raciborza, Wisły i Częstochowy, z zaprzyjaźnionych placówek, które na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnościami.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również