Technologie w edukacji niepełnosprawnych

Technologie w edukacji niepełnosprawnych

W ciągu ostatnich lat Internet oraz komputery wywarły duży wpływ na sposoby komunikowania się, formy spędzania czasu i ogólnie na nasze życie. Dla osób niepełnosprawnych to prawdziwa rewolucja i okno na świat. Bez wychodzenia z domu możemy wykonywać operacje bankowe, zapłacić rachunki czy kupić bilet lotniczy. Jednak przede wszystkim mamy nowe możliwości uczenia się i podjęcia zatrudnienia. Czy zawsze potrafimy wykorzystać nowoczesne technologie w edukacji? Czy ich istnienia są świadomi nauczyciele, trenerzy i terapeuci? Czy w ogóle wiemy, z jakiego sprzętu i oprogramowania jesteśmy w stanie korzystać? Przeglądając strony internetowe, ich liczba przyprawia o zawrót głowy. Brakuje jednak bazy, w której można by je znaleźć i często trafiamy na nie przypadkowo.

W przypadku oprogramowania komercyjnego pojawia się kolejna wątpliwość. Zazwyczaj nie wiadomo, czy dany kurs e-learningowy lub program będzie dostosowany do naszych ograniczeń. Często nie wiadomo np., czy słownik lub encyklopedia na CD będzie dostępna dla używanych przez osoby niewidome programów udźwiękawiających komputer. Ktoś podejmuje więc ryzyko, inwestuje, testuje, a następnie dzieli się swoimi doświadczeniami na forach internetowych lub listach dyskusyjnych.

Enable – testujesz, nie ryzykujesz

Enable Network of ICT supported Learning for Disabled People
Sieć Enable – technologie informacyjne I komunikacyjne wspierające edukację osób niepełnosprawnych
Enable to sieć szesnastu partnerów z Europy i czterech spoza Europy, współfinansowana przez agencję Grundtviga w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Celem projektu jest stworzenie bazy danych technologii informacyjnych
i komunikacyjnych wykorzystywanych w nauczaniu dorosłych osób niepełnosprawnych. Projekt rozpoczął się 1 listopada 2011 i potrwa do końca października 2014. Jego koordynatorem jest uniwersytet Koper ze Słowenii, a polskim partnerem stowarzyszenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika.
www.cris.org.pl
W celu ułatwienia stworzenia bazy, został opracowany specjalny kwestionariusz.
Jeśli znasz urządzenie, program lub jakieś inne narzędzie, które według Ciebie powinno zostać umieszczone w bazie danych lub posiadasz informacje, które moglibyśmy zamieścić w newsletterze, napisz na adres:
hanna.pasterny@cris.org.pl
Skontaktuj się z nami nawet wtedy, jeśli wydaje Ci się, że gra lub inny program, z którym pracujesz, przyda się tylko w nauczaniu niepełnosprawnych dzieci. Może się okazać dobrym motywatorem np. także dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.
Bardzo istotnym elementem projektu jest ewaluacja poszczególnych narzędzi. Opinie nauczycieli i niepełnosprawnych użytkowników mają duże znaczenie właśnie dlatego, by nie kupować „kota w worku”, lecz w pełni wykorzystać walory edukacyjne narzędzia w nauce osoby z konkretnym rodzajem niepełnosprawności.
Strona projektu: www.i-enable.eu

Hanna Pasterny
Konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również