To dzieło idzie do nieba!

To dzieło idzie do nieba!

Motto
„W poniedziałek 10 maja byłem z klasą w Teatrze Bagatela, spektakl był pięknie przygotowany przez dzieci niepełnosprawne. Przedstawienie bardzo mi się podobało. Uważam, że ludzie niepełnosprawni – zwłaszcza dzieci – powinni być bardziej szanowani, bardziej niż burmistrz w Ratuszu! Oni też mają swoje prawa".
(Kuba, kl. III d, Szkoła Podst. Nr 36 w Krakowie)

– To prawda, co napisał Kuba – powiedział poseł Józef Lassota – były prezydent Krakowa – że dzieci są najważniejsze, szczególnie te z niepełnosprawnością! Państwa serce i zaangażowanie w działania na ich rzecz to coś, o czym nie da się opowiedzieć. To po prostu jest życie, miłość i ogrom pracy i wysiłku, które Państwo w te działania wkładają. To jest dzieło wspaniałe! Dzieło, które idzie do nieba!

25 maja br. w Teatrze Bagatela w Krakowie odbyło się doroczne XXIII Widowisko Artystyczne „Bądźcie z nami” pod honorowym patronatem prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa. Wspólnie z Teatrem jego organizatorem było Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”. Rodzice i opiekunowie jego podopiecznych dziękowali „za serce, które dostajemy od pani Cecylii (prezes Stowarzyszenia) i radość dla naszych dzieci, ale też dla nas – dorosłych, za wiarę w człowieka…”

– Ja to podziękowanie kieruję do Państwa, do wszystkich tu obecnych, bo mam świadomość, że sama nie zrobiłabym nic! Dzisiejsze przedstawienia są właśnie takimi podziękowaniami dla Państwa – odpowiedziała prezes Cecylia Chrząścik, ze szczególną atencją odznaczając „Złotym Słoneczkiem” – najwyższym wyróżnieniem Stowarzyszenia – prezydenta Józefa Lassotę. – W tych trudnych czasach chcemy panu dać „Złote Słoneczko”, żeby Panu przyświecało, dodawało siły, by mógł Pan dalej walczyć o naszych niepełnosprawnych.

Na prawdziwej scenie Teatru Bagatela wystąpiło siedem bardzo zróżnicowanych zespołów teatralnych. – Co jest najważniejsze? Co sprawia, że odnajdujemy sens życia? Co nas wzmacnia, buduje i tworzy? – pytała na wstępie Ewa Pawlik – konferansjerka i prowadząca widowisko. – Obecność innych! To oni, uważni, przenikliwi i otwarci głęboko nas poruszają. Obecność jednej osoby, którą widzi i dostrzega dziecko i chce być z nim mimo wszelkich trudności, może dokonać cudu przemiany.

Przedstawienie teatralne pt. „Smerfny dzień” w wykonaniu dzieci z Przedszkola Specjalnego TPD „Chatka Puchatka” w Krakowie zainaugurowało 23. Widowisko „Bądźcie z nami”. „Szczęście naszych artystów polega na tym, że mają wokół siebie wiele oczu i serc, które są z nimi mimo wielu trudności” – E. Pawlik przeczytała to piękne przesłanie jako zapowiedź przedstawienia.
– Warto na innych patrzeć z miłością. To ogromny dar umieć dostrzegać drugiego człowieka – dodała później, zapraszając na scenę przedszkolaków z Nowej Huty (Przedszkole Nr 151) w spektaklu pt. Morska podróż”, będącym opowieścią o złych piratach, którzy zamienili się w dobrych marynarzy dzięki urokowi morskich nimf.
Trzeba przyznać, że występy najmłodszych artystów corocznie nas oczarowują i wzruszają.

Już od samego początku widownia bardzo żywo reagowała na przesłania płynące ze sceny. Poziom przedstawień był naprawdę bardzo wysoki. Prezes C. Chrząścik dziękując wszystkim pracownikom Teatru Bagatela i przyjaciołom Stowarzyszenia, nie zapomniała o opiekunach, wychowawcach, wszystkich, którzy przygotowali swoje zespoły do występów i oczywiście o wszystkich młodych artystach – uczestnikach widowiska.
– Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym – ta nazwa mówi wszystko! – powiedział Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, od 16 lat obecny na dorocznych widowiskach „Bądźmy Razem”. Podkreślił, że bardzo ważną i nie do przecenienia sprawą jest, że sektor organizacji pozarządowych jest wspierany przez Miasto Kraków w realizacji zadań na rzecz tej grupy mieszkańców. – Dziękuję w imieniu prezydenta Krakowa – dodał – wszystkim, którzy się w tę pomoc właśnie angażują.

„Wszystko, co w naszym życiu jest najważniejsze dzieje się poprzez relacje. Potrzebujemy ludzi, którzy są obecni dla nas i są zawsze po naszej stronie. Hojni i twórczy, wrażliwi i współczujący, swobodni, otwarci. Widzą nas, wierzą w nas. To dzięki nim stajemy się bardziej szczęśliwi, spełnieni, lepsi, wzmocnieni”.
Te słowa z wizytówki zespołu teatralnego PIK SOSW im. Jana Pawła II w Krakowie idealnie dopełniają powyższe krótkie wystąpienie B. Dąsala.

Przedstawienie „Czarne na białym” przygotowane przez dzieci niesłyszące porusza temat wzajemnego szacunku i dbałości o przyrodę, a zwłaszcza o drzewa.
– Przyroda zachowuje swoje piękno nie tylko poprzez gamę kolorów, ale również gdy potrafimy o nią dbać. „Czarne na białym” – jak prawda w życiu dziecka niesłyszącego – zapowiedziała spektakl E. Pawlik.

– Niesłyszenie to inne postrzeganie świata. To dostrzeganie przede wszystkim gestów, mimiki twarzy, mowy ciała – a ona nigdy nie kłamie. To rozumienie świata obrazami. Dzisiejszy teatr jest pełen prawdziwej empatii bez słów – to ogromne szczęście – dodała, zwracając jednocześnie uwagę na zgoła inne sposoby przedstawiania rzeczywistości. Na scenie osoby z dysfunkcją słuchu przedstawiły gestem, tańcem i mimiką kolorowy, otaczający świat. Aby dostrzec światło czasami jest potrzebna ciemność i wyobraźnia. W kolorową humorystyczną podróż w rytmie znanych przebojów muzycznych zabrał publiczność zespół taneczny SZOK z SOSW w Skawinie w przedstawieniu „Taniec Flamingów”. Spektakl muzyczny z powodzeniem połączył elementy teatru tańca, teatru czarnego i teatru lalek.

Słowa zapowiadające następne przedstawienie są kontynuacją myśli przewodniej całego widowiska. – Gdy służysz ludziom – dopowiedziała je prowadząca – to pomagasz, podtrzymujesz, pocieszasz, przynosisz ulgę w bólu. Gdy widzisz ich w ich wewnętrznym pięknie i dobroci, to przekształcasz i tworzysz.
Zespół taneczny „Kuleczki” SOSW Nr 3 w Krakowie w kapitalnym przedstawieniu, na pokładzie słynnego Titanica zatańczyło „Rejs do Nowego Jorku”, a grupa teatralna MIT Domu Samopomocy Fundacji LEONARDO z ogromną dozą humoru i pantomimy zagrała „Prawdziwą legendę o smogu wawelskim. W żywiołowym tańcu lajkonik z krakowiankami wytańczyli zwycięstwo nad miejskim smogiem a także uzależnieniem od nikotyny.

Świetnym spektaklem – opowieścią o odkrywaniu radości życia, umiejętności dostrzegania piękna otaczającego świata, potrzeby bliskości drugiego człowieka było przedstawienie „Przebudzenie” w wykonaniu grupy teatralnej Zespołu Szkół Specjalnych Nr 6. Jest to historia niezwykle zapracowanego biznesmena, którego życiem rządził komputer. Dzięki muzyce, pięknym kwiatom i zapachom, bohater przedstawienia przebudził się z tego uzależnienia.
Ideą przewodnią całego widowiska z powodzeniem mogą być słowa twórców tego spektaklu przywołane w zapowiedzi występu: – Osoby niepełnosprawne zachowują w sobie dziecko na zawsze. Ale aby tego doświadczyć należy przestać się bać, a niepełnosprawność potraktować nie jak chorobę, odmienność czy stan przejściowy lecz zaakceptować ją w całej okazałości i traktować jak normalność i walor.
Kiedy odkryjemy prawdziwe znaczenie swojej egzystencji i swoich doświadczeń przekonamy się, że życie nie jest tym co się nam przytrafia – to my przytrafiamy się życiu i my możemy nadać mu sens.

I z takim przesłaniem łatwo śpiewać hymn Stowarzyszenia „Bądźcie z Nami”: „Zostań moim przyjacielem”, którego autorem jest Marek Kupiec, przyjaciel dzieci i wodzirej korzkiewskich pikników. Wszyscy obecni skupili się wokół prezes Cecylii Chrząścik na scenie, która dosłownie pękała w szwach. Tak, tradycyjnie, żegnają się wszyscy do następnego spotkania za rok w Bagateli.
Już dzisiaj się cieszymy, bo twórcy i aktorzy widowiska przyzwyczaili nas do wysokiego poziomu tego wydarzenia kulturalnego.

Ale już niebawem z wieloma z nich spotkamy się na pikniku z okazji Dnia Dziecka, na polanie pod zamkiem w Korzkwi.

Więcej na: www.spn.krakow.pl

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 02.06.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również