Uczniowie z niepełnosprawnością powinni mieć łatwiejszy dostęp do nauki zawodu
17 maja w Katowicach odbyła się debata pt. „W jaki sposób organizować kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?" w ramach cyklu organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej debat wojewódzkich pod hasłem „Uczeń – rodzic – nauczyciel. Dobra zmiana".
Na podstawie zebranych informacji i postulatów – jak zapewniła wiceminister edukacji narodowej Teresa Wargocka – zostaną wprowadzane zmiany do systemu edukacji.
Zwłaszcza edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, których uczy się obecnie ok. 180 tys.
Minister uważa, że system jest dobrze zorganizowany na poziomie przedszkola i szkoły podstawowej i gimnazjum, na wyższym poziomie kształcenia jest znacznie gorzej, bowiem z systemu wypada ok. 100 tys. uczniów. Kończą oni naukę w gimnazjum i zostają bez przygotowania zawodowego, co często zmusza ich do korzystania w dorosłym życiu z pomocy społecznej.
Dużym zaskoczeniem dla minister była informacja, że uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w systemie kształcenia zawodowego stają przed takimi samymi wymaganiami egzaminacyjnymi i programowymi, żeby wykonywać pewne zawody, jak uczniowie zdrowi. Tym uczniom powinno się dawać szansę na naukę konkretnego zawodu na poziomie ich umiejętności.
Jak przyznała minister Wargocka największym wyzwaniem przed edukacją jest przygotowywanie młodych ludzi do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu.
kat/
Data publikacji: 18.05.2016 r.