Uniwersytet Śląski udostępni miejsca w akademikach zaszczepionym i niezaszczepionym

Władze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wycofały się z wcześniejszej deklaracji o udostępnieniu miejsc w akademikach wyłącznie studentom zaszczepionym przeciw COVID-19. Powodem jest brak podstawy prawnej.

W lipcu rektor uczelni prof. Ryszard Koziołek poinformował w liście do studentów, że w akademikach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w nowym roku akademickim będą mogły się zameldować wyłącznie osoby w pełni zaszczepione. Prawo do obecności na zajęciach w murach uczelni nie miało być objęte takim rygorem. Rektor apelował o przyjęcie szczepionki „w dbałości o siebie, o swoje rodziny oraz o koleżanki i kolegów, z którymi spotkacie się w uniwersytecie”.

Podczas konferencji prasowej 16 września w Katowicach rektor przyznał jednak, że obecne przepisy nie pozwalają na wprowadzenie takiej reguły.

– Mieliśmy taki plan – i nadal go podtrzymujemy, jako plan – żeby uzależnić meldowanie w akademikach od bycia zaszczepionym. Nie mamy jednak wsparcia rządowego, to znaczy nie ma stosownego prawa, które uczyniłoby to w pełni legalnym. Jesteśmy w kropce – akademiki gromadzą dużą liczbę młodych ludzi w jednym miejscu, w małym dystansie, przez długi czas – są z całą pewnością miejscem przyśpieszonej transmisji wirusa – powiedział prof. Ryszard Koziołek.

– Rektor, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo studentów, pracowników i ich rodzin ma poważny dylemat, ponieważ kierując studentów do domów akademickich bez stosownego zabezpieczenia – a lepszego nie mamy póki co jak szczepionka – nie jest w stanie spełnić swoich ustawowych obowiązków, czyli zapewnienia bezpieczeństwa studiowania – dodał.

– Ciągle liczę na to, że przed rozpoczęciem roku akademickiego rząd zdecyduje się na to, co widzimy we Francji, w Niemczech czy na Słowacji, czyli wymuszenia – trudno, tak to trzeba nazwać – obowiązku szczepień w miejscach szczególnie narażonych na rozwój epidemii – podkreślił rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Zadeklarował też, że jeśli stosowne przepisy się pojawią, uczelnia z całą pewnością z nich skorzysta i wprowadzi plan w życie. Zdaniem prof. Ryszarda Koziołka w Polsce powinien istnieć obowiązek szczepień przeciw COVID-19. (PAP)

Anna Gumułka, Agnieszka Kliks-Pudlik, fot. pixabay.com

Data publikacji: 17.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również