„Wokół spektrum” – nowy cykl poświęcony autyzmowi na portalu Niepelnosprawni.pl
- 19.02.2020
„Autyzm to choroba”. „Dotyka wyłącznie chłopców”. „Przyczyną autyzmu mogą być szczepionki”. „Wszystkie osoby z autyzmem są wybitnie uzdolnione (jak filmowy Rain Man)”. „Osoby z autyzmem nie mają uczuć, nie kochają i nie mają empatii…”
To tylko kilka przykładów stereotypowego myślenia i mitów na temat autyzmu, których nie brakuje zarówno w środkach masowego przekazu, jak i w tzw. obiegowych opiniach. Aby rozprawić się z najpopularniejszymi z nich i oddać głos zarówno przedstawicielom środowiska, jak i specjalistom w dziedzinie autyzmu, na portalu Niepelnosprawni.pl powstał cykl artykułów: „Wokół spektrum”.
1 480 000 – tyle wyników pokazuje wyszukiwarka Google po wpisaniu hasła: leczenie z autyzmu. Jednak to nie autyzm trzeba leczyć, ale ignorancję na jego temat, która często może prowadzić do prawdziwych tragedii. Wychodząc z tego założenia, Integracja rozpoczyna nowy cykl artykułów na największym w Polsce portalu poruszającym tematykę niepełnosprawności.
W ramach cyklu „Wokół spektrum” w każdy piątek na Niepelnosprawni.pl ukazywać się będzie materiał o różnorodnych odcieniach spektrum autyzmu. Autorzy liczą, że będzie to interesujące i ważne uzupełnienie artykułów, które ukazują się i wciąż będą się ukazywać na portalu, dotyczących osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Do tej pory w ramach cyklu ukazały się dwa artykuły:
• „Dziewczyna w spektrum” – tekst rozprawiający się z jednym z najpopularniejszych mitów na temat autyzmu, mówiącym, że to cecha typowo męska. Popularna była nawet teoria hipermęskiego mózgu. Ofiarami takiego sposobu myślenia były kobiety, których nie diagnozowano, a ich cechy autystyczne brano za objawy choroby psychicznej, brak wychowania lub po prostu krnąbrność.
• „Pole minowe, czyli z autyzmem na rynku pracy” – artykuł opisujący zmagania osób z autyzmem na rynku pracy. Z jakimi barierami najczęściej się spotykają? Jak sobie radzą ze stereotypem osoby z autyzmem jako geniusza informatycznego lub matematycznego? Czy polski rynek pracy jest w ogóle gotowy na zatrudnianie osób z autyzmem?
W kolejnych tekstach dziennikarze Integracji będą pokazywać sytuację osób z autyzmem i ich rodzin, obalać mity i półprawdy na temat osób nieneurotypowych. Nie zabraknie tekstów opowiadających o braku wsparcia dla osób określanych jako niskofunkcjonujące, ale też perspektywy autystycznych samorzeczników. Będą poruszane tematy edukacji i rynku pracy, a także relacji międzyludzkich: budowania związku, zakładania rodziny. Autorzy nie będą unikać kwestii przemocy – zwłaszcza systemowej. W ramach cyklu ukażą się wywiady z przedstawicielami środowiska, ale też specjalistami: naukowcami, psychologami, prawnikami, działaczami społecznymi. Celem Integracji jest bowiem pokazanie całego spektrum problemów osób nieneurotypowych.
Info: Integracja, grafika Kinga Krowiranda
Data publikacji: 19.02.2020 r.