Wrocław: radni PiS chcą sesji nadzwyczajnej ws. planów likwidacji ośrodka dla niepełnosprawnych
- 19.03.2019
Wrocław: radni PiS chcą sesji nadzwyczajnej ws. planów likwidacji ośrodka dla niepełnosprawnych
Wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Wrocławia ws. likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. ks. Lutra we Wrocławiu. W lutym wrocławscy radni przyjęli uchwałę o zamiarze likwidacji ośrodka.
21 lutego Rada Miejska Wrocławia przyjęła uchwałę o zamiarze zaprzestania działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Lutra we Wrocławiu. Od września miasto planuje przekazać uprawnienia do prowadzenia ośrodka Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. M. Lutra.
19 marca na konferencji prasowej szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Kurczewski mówił, że zwołanie sesji podyktowane jest niepokojem rodziców i nauczycieli wobec podjętej uchwały dotyczącej likwidacji ośrodka.
– Podczas sesji nadzwyczajnej chcielibyśmy zapytać władze Wrocławia m.in. o to, co miasto przez te 15 lat zrobiło, żeby ośrodek miał swoją stałą siedzibę, dlaczego miastu tak bardzo zależy, żeby ośrodek przeszedł w ręce fundacji, a także, jaką miasto ma strategię względem szkolnictwa specjalnego we Wrocławiu. W naszej ocenie, oszczędności w tak wrażliwej dziedzinie są niedopuszczalne – mówił M. Kurczewski.
W ocenie radnego, miasto może pozyskać środki na utrzymanie placówki, między innymi poprzez likwidacje spółek miejskich, takich jak Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o.
– Plan likwidacji SOSW nr 1 postrzegamy jako złą decyzję polityczną, z której należałoby się wycofać. Nie ma merytorycznego powodu, dla którego ośrodek powinien być zlikwidowany, bo środki, można znaleźć w budżecie miasta. Niepokoi nas trend skierowywania zadań gminnych do organizacji pozarządowych. Dzieci z niepełnosprawnością są bardzo wrażliwe i nie powinny być narażane na takie gwałtowne zmiany – przekonywał Kurczewski.
Jak dodał, przepisy dopuszczają możliwość przekazania prowadzenia szkoły innemu podmiotowi pod warunkiem, że szkoła liczy nie więcej niż 70 uczniów. Jeśli teraz w szkole uczy się ponad 190 osób, oznacza to, że szkołę trzeba będzie podzielić na części, a nauczyciele nie będą pracować w ramach Karty Nauczyciela. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby placówka przetrwała w obecnej formie organizacyjnej – mówił radny PiS.
Uchwałę rady miasta do 28 marca ma zaopiniować dolnośląski kurator oświaty. (PAP)
Agata Tomczyńska
Data publikacji: 19.03.2019 r.