Wrocławskie półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami

Od lewej Bartłomiej Skrzyński, Adam Komar, Jacek Sutryk i Magdalena Razik-Trziszka

Niezwykłe półkolonie, które właśnie rozpoczęły się we Wrocławiu, to podwójna szansa: dla dzieci z niepełnosprawnościami - na odpowiednią opiekę i udany wypoczynek, dla ich rodziców – na to, by w wakacje, gdy szkoły są zamknięte, mogli spokojnie kontynuować pracę. to pierwsze takie półkolonie - organizuje je Fundacja „Potrafię Pomóc”, a dzięki wsparciu władz miasta Wrocławia zajęcia są bezpłatne.

Zajęcia podzielone zostały na dwie tury. Każda tura półkolonii trwa przez dwa tygodnie i w każdej udział weźmie 36 dzieci z Wrocławia z różnymi niepełnosprawnościami. Zajęcia zaczynają się o 7.00 rano i kończą o godzinie 16.00, tak by pracujący rodzice, bo to oni przede wszystkim w wakacje potrzebują pomocy w opiece nad dzieckiem, mogli spokojnie pójść do pracy i później odebrać dziecko.

– To pilotażowy program, którego wcześniej we Wrocławiu, przynajmniej w takiej skali, nie mieliśmy. Rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami to szczególne osoby, które bardzo często oprócz tego, że są bądź próbują być aktywne zawodowo, bardzo dużo energii i czasu poświęcają swoim dzieciom. My im chcemy pomóc – wyjaśniał w czasie konferencji prasowej poświęconej półkoloniom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Dla opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami wakacje to trudny czas. Zamknięte szkoły, sezon urlopowy w ośrodkach opiekujących się dziećmi… Tymczasem rzadko który rodzic może sobie pozwolić na wzięcie odpowiednio długiego urlopu. Dziadkowie czy krewni niekoniecznie są w stanie poradzić sobie z trudną, czasem wymagającą stałego nadzoru i specjalistycznej wiedzy opieką, a zatrudnienie wykwalifikowanego opiekuna to ogromny koszt. Najczęściej koszt nie do udźwignięcia – nie zapominajmy, że rodzice dzieci z niepełnosprawnością muszą także znaleźć fundusze na rehabilitację, terapię, specjalistyczny sprzęt, więc na co dzień borykają się z problemami finansowymi…

Rozwiązanie problemu stanowią zorganizowane po raz pierwszy w takiej formule bezpłatne półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami. Takie działanie wyrównuje szanse rodziców na rynku pracy, pomaga w walce wykluczeniem społecznym, a także – w budowie Wrocławia jako miasta bez barier.

Miejsce, w którym odbywają się półkolonie to budynek przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu, gdzie na co dzień Fundacja „Potrafię Pomóc” prowadzi Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci. Przestrzeń jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do dyspozycji uczestników są m. in. sale terapeutyczne czy multimedialna sala doświadczania świata. To bardzo ważne dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami – podkreśliła, opowiadając o ośrodku, Magdalena Razik-Trziszka, radna Rady Miejskiej Wrocławia:

– Odpowiedni sprzęt najwyższej jakości zapewniający opiekę medyczną, odpowiednia kadra – wiemy, że tutaj dzieciaki będą miały opiekę pielęgniarek, które pracują na oddziałach intensywnej terapii. Dodatkowo wolontariusze i sam ośrodek, który cieszy się renomą, ogromnym doświadczeniem i na co dzień świadczy takie usługi – podkreśla radna.

– Mamy kadrę, mamy pedagogów specjalnych, mamy logopedów, fizjoterapeutów, tak że dzieci mają pełną opiekę, by mogły się rozwijać – dodał Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.
Bardzo ważną kwestią jest także to, że dzięki wsparciu wrocławskiego magistratu półkolonie są bezpłatne. Zajęcia organizowane są przez Fundację „Potrafię Pomóc” w ramach powierzonej jej przez Urząd Miasta Wrocławia realizacji zadania publicznego.
– My we Wrocławiu stawiamy na interdyscyplinarność, tak żeby współtworzyć przestrzenie z organizacjami pozarządowymi, bo ich praca stoi na bardzo wysokim poziomie, czego dowodem jest nasza współpraca z Fundacją „Potrafię Pomóc” – podkreślił Bartłomiej Skrzyński – dyrektor biura Wrocław bez Barier i rzecznik ds. osób z niepełnosprawnościami.

Okazuje się, że zapotrzebowanie na takie wakacyjne zajęcia jest ogromne – rekrutacja dzieci przebiegła błyskawicznie. Pula miejsc zapewniających udział w tegorocznych półkoloniach została już wyczerpana, ale to nie jest projekt jednorazowy. Prezydent Wrocławia zapowiedział, że pilotażowy projekt ma być kontynuowany i rozwijany w kolejnych latach. W przyszłym roku z tej formy pomocy skorzysta jeszcze więcej niepełnosprawnych dzieci z Wrocławia.

Zobacz galerię…

Info i fot. Fundacja „Potrafię Pomóc”

Data publikacji: 11.07.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również