Wspomagająca nauka

Kontroluj wzrok

Jedną z głównych przyczyn utraty wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Uszkodzenie tej centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie, a szczególnie najbardziej rozpowszechnionej „suchej" postaci AMD, jest najczęstszą przyczyną ślepoty po 65 roku życia.

Rozwojowi AMD sprzyjają: nadciśnienie, palenie tytoniu, ostre światło. Działania ochronne w profilaktyce AMD wykazują preparaty witaminowe, selen i cynk, właściwa dieta bogata w warzywa i owoce oraz świeże powietrze. Nawet najmniejsze zmiany w ostrości widzenia powinny być ostrzeżeniem i powodem do szybkiej wizyty u okulisty.

Wiązka protonów jak… miotła
Wiązka protonów poruszająca się z prędkością ok. 100 tys. km/sek. wnika w oko pacjenta i jak miotła usuwa tylko komórki nowotworowe. I nie niszczy wzroku. To brzmi prawie jak bajka, a jest prawdą! Zabieg radioterapii przeprowadzono w Centrum Onkologii w Krakowie przy współpracy zespołów lekarzy, fizyków i techników ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Collegium Medicum UJ, Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Stanowisko radioterapii wraz z systemem formowania i dezymetrii wiązki protonów zostało skonstruowane przez fizyków, inżynierów i informatyków IFJ PAN i jednostek współpracujących, przy współudziale lekarzy, fizyków z uniwersytetu Charite w Berlinie oraz fizyków ze Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej.

U dwojga pierwszych pacjentów najbardziej złośliwy nowotwór wewnątrzgałkowy – czerniak błony naczyniowej – został poddany napromienieniu przy użyciu wiązki szybkich protonów. Udanego zabiegu tą metodą dokonano pod koniec lutego 2011 r. Był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce i Europie Środkowej. Odbył się w trybie tzw. eksperymentu medycznego.

W ciągu najbliższych czterech lat na terenie IFJ PAN powstanie centrum badawcze i terapeutyczne wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia fizyki jądrowej nakierowane do walki z nowotworami.

SzymSza

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również