Wydawnictwo „Żywiec w obrazach i słowach”

Ukazało się wydawnictwo „Żywiec w obrazach i słowach”, którego autorami są uczestnicy oraz terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej. 10 marca w żywieckim Ratuszu Antoni Szlagor burmistrz Żywca, spotkał się z autorami projektu.

Projekt edukacyjno-plastyczny „Żywiec w obrazach i słowach” realizowany był od czerwca do listopada 2021 roku w pracowniach terapeutycznych ŚDS w Pewli Wielkiej. Powstałe wydawnictwo ukazuje dzieje Żywca i Żywiecczyzny w oczach uczestników ośrodka, czyli osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zawiera kilkadziesiąt prac plastycznych, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta, oraz prezentują słynne osoby, legendy, ciekawostki i anegdoty z nim związane. Jest to projekt wyjątkowy, bowiem zasługuje na uwagę wszystkich osób zainteresowanych dziejami Żywca, ale przede wszystkim ukazuje możliwości wykorzystania potencjału kulturalnego regionu i tożsamości lokalnej w pracy terapeutycznej.

Pomysłodawcą projektu i autorem tekstu dotyczącego dziejów Żywca jest Robert Słonka, terapeuta ŚDS w Pewli Wielkiej. Poszczególne działania zostały podzielone na etapy i tak w pracowni edukacyjnej powstały prace obrazujące poszczególne rozdziały w rozwoju miasta, a kolejne podczas wspólnych warsztatów plastycznych i na zajęciach w tematycznych pracowniach terapeutycznych. Uczestnicy placówki, pod opieką terapeutów w pracowniach arteterapii, rękodzieła i stolarskiej wykonali kolejne rysunki i obrazy związane z dziejami Żywca oraz drewnianą oprawę pracy udekorowaną techniką decoupage. Wszyscy uczestnicy ŚDS w Pewli Wielkiej wzięli udział w projekcie i przyczynili się do powstania pracy „Żywiec w obrazach i słowach”.

Działania terapeutyczne dostosowane były indywidualnie do każdego uczestnika: od rozwoju zainteresowań dzięki – odpowiednio podanej informacji na temat Żywiecczyzny – po stymulację zmysłów i integrację sensoryczną. Projekt edukacyjno-plastyczny „Żywiec w obrazach i słowach” w wymiarze edukacyjnym przybliżył wszystkim sprawy związane z kulturowym dziedzictwem Żywiecczyzny, natomiast w płaszczyźnie terapeutycznej zrealizował cele wsparcia osób z niepełnosprawnością i przyczynił się do poprawy funkcjonowania uczestników ośrodka.

Zobacz galerię…

pr/, fot. ŚDS w Pewli Wielkiej

Data publikacji: 12.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również