Fundacja „Potrafię Pomóc” zaprasza mieszkanki Wrocławia do udziału w zajęciach Wrocławskiej Szkoły Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością. Dzięki współfinansowaniu projektu przez Gminę Wrocław zajęcia w tej pierwszej w Polsce, dostosowanej do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami szkole, są bezpłatne.
To miejsce, gdzie kobiety, które są w ciąży lub dopiero rozważają rodzicielstwo, mogą wraz z osobą towarzyszącą, pod fachowym okiem specjalistów, uzyskać praktyczną i teoretyczną wiedzę, m.in. o przebiegu ciąży, porodu, łagodzeniu bólu porodowego, karmieniu piersią, opiece nad noworodkiem bezpośrednio po porodzie a także w późniejszym okresie w zaciszu własnego domu.
Doświadczenie ciąży, porodu oraz pierwsze wspólne chwile w domu, to piękny czas oczekiwania, ale i czas pełen obaw i naturalnego lęku przed nieznanym. Dlatego fundacja postanowiła stworzyć miejsce, w którym zajęcia prowadzone będą w atmosferze życzliwości, zrozumienia, bliskości, z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji przyszłych rodziców. Miejsce dzielenia się wiedzą przydatną przed, w trakcie i już po porodzie – w czasie opieki nad dzieckiem oraz matką. Miejsce, gdzie wsparcie znajdzie cała rodzina, tak by mogła łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji.
Szczegółowe informacje oraz dokumenty znaleźć można na stronie Fundacji „Potrafię Pomóc: https://potrafiepomoc.org.pl/rusza-szkola-rodzenia/ , można także skontaktować się z kadrą szkoły dzwoniąc pod numer: +48 721 727 777 lub pisząc pod adres: szkola.rodzenia@potrafiepomoc.org.pl .
Rozpoczęcie zajęć planowane jest na połowę czerwca, na początku, ze względu na zagrożenie koronawirusem, fundacja proponuje spotkania online, później również bezpośrednie. Zgłoszenia kobiet, które są lub dopiero planują ciążę, przyjmowane będą na bieżąco, do grudnia 2020 r. To propozycja dla 30 wrocławianek z niepełnosprawnościami, z zajęć mogą korzystać razem ze swoją osobą towarzyszącą. Spotkania prowadzone będą przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie: położnictwa, pediatrii, ginekologii, psychologii, seksuologii, fizjoterapii, w formie grupowych lub indywidualnych zajęć, dostosowanych do potrzeb każdej z przyszłych mam.
Do Wrocławskiej Szkoły Rodzenia będą przyjmowane mieszkanki Wrocławia, kobiety z:
niepełnosprawnością sensoryczną:
niesłyszące i słabosłyszące
niewidome i słabowidzące
z niepełnosprawnością fizyczną:
uszkodzonym narządem ruchu
z przewlekłymi schorzeniami narządów wewnętrznych
z niepełnosprawnością intelektualną stopnia lekkiego.
Siedziba szkoły mieści się w budynku przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu, gdzie znajduje się biuro Fundacji „Potrafię Pomóc”, a także założony przez fundację Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci z Terapeutycznym Punktem Przedszkolnym i pierwsze we Wrocławiu Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej. Jesienią ruszy tam także Centrum Chorób Rzadkich, pierwsza tego typu placówka w Polsce.
Założeniem Centrum Chorób Rzadkich jest wczesna diagnostyka pacjentów z chorobami rzadkimi oraz prowadzenie – pod kierunkiem kadry specjalizującej się w rzadkich schorzeniach – skoordynowanej opieki, szeroko rozumianego wsparcia i terapii. W placówce uruchomiony zostanie pierwszy na Dolnym Śląsku (i jeden z nielicznych w Polsce) gabinet ginekologiczny dla dziewcząt i kobiet z różnymi niepełnosprawnościami. Centrum Chorób Rzadkich zajmować będzie powierzchnię 600 m kw., trwa remont i wyposażenie.
By centrum mogło rozpocząć pracę jak najszybciej, fundacja prosi o wsparcie. Swoją cegiełkę można dołożyć wpłacając darowiznę poprzez https://potrafiepomoc.org.pl/tpay/ lub tradycyjnym przelewem.
Fundacja „Potrafię Pomóc”, ul. Horbaczewskiego 24, 54-130 Wrocław
tytuł przelewu: darowizna na remont i wyposażenie Centrum Chorób Rzadkich
mBank S.A. nr konta: 60 1140 2004 0000 3502 7501 0722.
pr/
Data publikacji: 06.06.2020 r.