Wystawa dla niewidomych w Centrum Geoedukacji w Kielcach
Pierwsza w Polsce wystawa pozwalająca poznawać historię ziemi przez niewidomych i niedowidzących powstała w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Zwiedzający poprzez dotyk mogą zapoznać się z fakturą skał i czytać informacje zapisane alfabetem Braille'a.
Na nowatorską ścieżkę edukacyjną składają się specjalnie skomponowane tablice edukacyjne dotyczące różnorodności geologicznej Gór Świętokrzyskich. Zaprezentowano na nich okazy skał z naturalną powierzchnią do badania dotykiem oraz tabliczki z informacją w alfabecie dla niewidomych i niedowidzących.
Jak powiedziała PAP Martyna Sutowicz z Geoparku Kielce zapotrzebowanie na taką wystawę było zauważalne już od dawna. – Odwiedzały nas często grupy osób niewidomych i niedowidzących. Stąd pomysł, by także tym osobom pokazać geologię regionu w jak najbardziej przystępny sposób – zaznaczyła.
Jak informują twórcy ekspozycji „w trakcie dobierania właściwych fragmentów skał zbierający je geolog musiał wcielić się w osobę niewidomą i pobrać takie próbki, które były w stanie opowiedzieć mu w trakcie dotykania o swojej historii”. Skompletowanie wszystkich potrzebnych okazów zajęło pół roku pracy.
Otwarcie wystawy nastąpiło 30 listopada. Ekspozycja powstała w ramach projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
W rozmowie z PAP Sutowicz dodała, że Geopark ma już doświadczenie we współpracy z niewidomymi. Realizowany był tam m.in. projekt „Natura bliska niewidomych”, w ramach którego organizowano warsztaty. Powstały także spisane w alfabecie Braille’a specjalne przewodniki.
Kielecki Geopark jest miejską jednostką budżetową utworzoną w 2003 r. dla lepszego wykorzystania walorów tutejszych rezerwatów skalnych. Kielce posiadają bowiem aż pięć rezerwatów przyrody, z których cztery – Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia i Białogon-Biesag – to rezerwaty geologiczne.
W 2012 r. otwarto działające w ramach Geoparku Centrum Geoedukacji – miejsce, które w nowoczesny sposób przybliża wiedzę geologiczną i geograficzną. Placówkę co roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.
Ośrodek – którego budynek wkomponowano w zbocze kamieniołomu Wietrznia – jest jedną z najważniejszych atrakcji na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, wiodącego przez najciekawsze geologiczne miejsca regionu świętokrzyskiego. (PAP)
mjk/ mhr/
Data publikacji: 30.11.2015 r.