Z taktem i uśmiechem, czyli niepełnosprawność to nie choroba
11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez papieża Jana Pawła II. Dla posła Marka Plury, chorującego od urodzenia na zanik mięśni, jest to okazja do szczególnej refleksji.
– Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia, jednak niepełnosprawność to nie choroba – mówi Marek Plura. – Niepełnosprawność to efekt wrodzonej dysfunkcji, choroby, albo wypadku. Jest to w miarę stały stan, do którego trzeba się dostosować, żeby żyć aktywnie, żeby realizować swoje plany i zwykłe obowiązki. Jednak ludzie wciąż często utożsamiają niepełnosprawność z chorobą i dlatego bywają dla nas niepełnosprawnych natrętnie nadopiekuńczy, albo boją się kontaktu, dialogu. W aspekcie pomagania to często trudno przebić się do czyjejś świadomości z wizją mojego aktywnego życia, bo w powszechnej wyobraźni powinienem raczej marzyć o leżeniu w łóżku i narzekać na cały świat. Na szczęście moja żona i dzieci myślą inaczej. Wciąż więc warto uczyć się integracji. Warto też uczyć się jak skutecznie pomagać, bo chętnych do pomocy nie brakuje, ale czasem z trwogą patrzę jak na przykład ktoś usiłuje pomóc dostać się do autobusu osobie na wózku, w efekcie czego obie te osoby lądują na chodniku.
Nauka najlepiej przychodzi najmłodszym, dlatego poseł Plura – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych po raz trzeci organizuje Wojewódzki Konkursu Integracyjny „Z Taktem i Uśmiechem” pod honorowym patronatem rzecznika praw dziecka. Jego celem jest poznanie i propagowanie prawidłowych postaw wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.
Źródłem wiedzy dla uczestników będzie przede wszystkim materiał zawarty w „Praktycznym poradniku savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych” autorstwa Judy Cohen dostępnym stronie www.niepelnosprawni.gov.pl.
Zgłoszenia uczestników przyjmowane są do 7 kwietnia 2014 r. zgodnie z zasadami regulaminu opublikowanego na stronie www.plura.pl. Finał konkursu zostanie przeprowadzony 5 maja br., w dniu, w którym Europa obchodzi Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Nagrodą dla zwycięskiego zespołu składającego się z dwóch uczniów oraz ich opiekuna będzie dwudniowa wycieczka do Warszawy, zaś pozostali uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe upominki.
Puma
Data publikacji: 11.02.2014 r.