„Zagrajmy w sztukę!”

Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Razem do celu w Dąbrowie Górniczej, w bieżącym roku zorganizowało integracyjne warsztaty „Zagrajmy w sztukę”. Pomysł miał łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli naukę przez zabawę.

Beneficjentami warsztatów była młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz uczniowie z liceum plastycznego, uczniowie słabowidzący ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z Dąbrowy Górniczej i młodzież z Ukrainy. Uczestnicy inspirowali się nawzajem pomysłami.

Projekt zakładał stworzenie gier planszowych inspirowanych malarstwem. Uczestnicy, zanim zabrali się do tworzenia plansz, kart z pytaniami, odpowiedzi, pionków oraz projektów graficznych, uczestniczyli w zajęciach wprowadzających. Tematem była sztuka, przede wszystkim malarstwo, od renesansu do współczesności.

Młodzież sama wybierała te dzieła, które im się podobały, lub takie, które były dla nich zagadką. Wspólnie analizowali nowe dzieło świetnie się przy tym bawiąc. Najbardziej zapamiętywali ciekawostki o autorach, szczegóły z ich prywatnego życia, miłostki czy wpadki. Sami wyszukiwali informacje w czasopismach związanych z malarstwem i w internecie. Przekazując je sobie i wymieniając się nimi “podkręcali” atmosferę, ale tym sposobem wiele się nauczyli, wiele doświadczyli, wiele pomysłów uaktywnili i pokładów własnych możliwości odkryli. Dowiedzieli się, że nie trzeba być geniuszem, żeby zaistnieć, być sławnym, czy być twórcą gry planszowej.

Młodzież inspirowała się malarstwem wybitnych twórców, takich jak: Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli, Vincent van Gogh, Jan Vermeer, Hokusai Katsushika, Rene Magritte,  Georges  Seurat, Piet Mondrian, Jan Matejko, Edgar Degas, Claude Monet, Grant Wood, Jan van Eyck, Pieter Bruegel Starszy, Salvador Dali, Edward Hopper, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska czy Tamara Łempicka.

Warsztaty były również dostosowane do możliwości i potrzeb osób słabowidzących. Wcześniej została przygotowana audiodeskrypcja obrazów oraz tyflografiki. Na warsztatach różne środowiska uczniów przenikały się i przekazywały sobie nie tylko wiedzę ale także umiejętności. Niekiedy widzący pomagali niewidomym (słabowidzącym), innym razem na odwrót – niewidomi pomagali w odszukaniu tyflografiki widzącym.

Podczas warsztatów wykonywali różne ćwiczenia, np. na podstawie audiodeskrypcji mieli odszukać omawiany obraz czy jego tyflografikę. Mieli dopasować do obrazu autora i tytuł. Pracując w grupach, parach, na podstawie pytań i odpowiedzi TAK lub NIE mieli odgadnąć o jaki obraz chodzi.

Pracując indywidualnie zgłębiali wiedzę nt. ulubionego twórcy, by ułożyć pytania (i odpowiedzi) do gry. Oczywiście uczestnicy słabowidzący i niewidomi dopytywali o niuanse, drążyli, dociekali do pełnego usatysfakcjonowania z pełnego poznania obrazu. Powstały nowe określenia, które weszły do języka uczestników np. obrazy impresjonistów były „mętne”, a obrazy kubistów „kwadratowe”.

Ku zaskoczeniu prowadzących młodzież wykazała się duża aktywnością, kreatywnością i zapałem tworzenia. Grali wszyscy wszędzie: na spacerze, na basenie, na obiedzie czy grillu. Pomysły sypały się jak z rękawa. Zabawa, nauka, cel osiągnięty.

Powstałe gry zostały przekazane do „obróbki” – skanowania, druku i ….wydania. 10 października, mamy nadzieje, że w Dniu Gier Planszowych corocznie organizowanych w SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górnicze,j zagramy w gry powstałe podczas warsztatów „Zagrajmy w sztukę”.

Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna 2022”.

Zobacz galerię…

Info i fot. SOSW w Dąbrowie Górniczej, oprac. IKa

Data publikacji: 19.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również