Zespół Fundacji Kultury bez Barier zaprasza

Zespół Fundacji Kultury bez Barier zaprasza

Ten tekst to nasze pierwsze podsumowanie roku 2017, takie ciut nietypowe podsumowanie – odrobinę wspominamy oczywiście, o tym, co już za nami, ale przede wszystkim zapowiadamy to, co przed nami. Zapowiadamy, by każdy wiedział i każdy mógł się przygotować należycie, jeśli tylko będzie chciał wziąć w czymś udział, czegoś spróbować, o czymś się przekonać.

A zaproszenie do wspólnego z nami wędrowania szlakiem kultury bez barier jest wszechobejmujące, kierowane do naprawdę każdego, kto ma ochotę, potrzebę, kaprys lub jakikolwiek inny powód, by skorzystać z naszej oferty.
Bez Państwa obecności nasze działania naprawdę nie mają sensu, gorąco więc zapraszamy.

Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier – festiwal to nowa nazwa dla naszego wcześniejszego Tygodnia Kultury bez barier, daliśmy się przekonać, zmieniamy nazwę, czynimy ją bardziej adekwatną do tego, czym w rzeczywistości był od zawsze WTKBB. A więc od tego roku Warszawski Festiwal Kultury bez Barier!
Nazwę zmieniamy, bo i okoliczność jest niezwykła – w tym roku świętujemy! 5. Jubileuszowa edycja to aż 17 dni dostępnej kultury w Warszawie i w Polsce.
Termin: 29.09-15.10.2017
Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Kultury bez Barier, TR Warszawa
Oprócz nazwy zmieni się też strona wtkbb.pl, zostanie odświeżona, stanie się bardziej przyjazna – mamy nadzieję, że się Państwu spodoba i że ją polubicie, jest przecież przede wszystkim dla Was.

Rodzina Kinomaniaków – ten projekt już trwa od kilku miesięcy i tak będzie aż do końca 2019 roku. Jak sama nazwa wskazuje Rodzina Kinomaniaków to szansa na spotkanie z filmem, szansa, z której można skorzystać nawet, jeśli ma się pod opieką małe dzieci. Rodzice lub dziadkowie zasiadają na sali kinowej, oglądają film, dyskutują, a dzieci są w tym czasie pod opieką fantastycznych animatorów, bawią się i uczą, na pewno się nie nudzą. Wystartowaliśmy w Mazowieckim Instytucie Kultury, ale teraz przenieśliśmy się do Kinoteki i tam będziemy gościć na stałe, warunki są znakomite. Projektu nie zawieszamy na wakacje, co miesiąc nowy film, a wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Obowiązują jedynie zapisy, warto się nie spóźnić, podczas ostatniego pokazu wielu osobom musieliśmy odmówić, przykro nam, ale mamy tylko 170 miejsc.
Zapewniamy audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących i/lub tłumaczenie na Polski Język Migowy, pętlę indukcyjną.
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Filmolekcje dla każdego – ten projekt za chwilę startuje, właśnie dogrywamy ostatnie szczegóły, a skierowany jest do wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o sztuce filmowej, a, następnie, spróbować swych sił jako krytycy filmowi, recenzenci, jako autorzy przygotowywanej przez nas publikacji. W ramach projektu odbędzie się cykl warsztatów z edukatorami filmowymi związanymi ze środowiskiem Nowych horyzontów i projektami Romana Gutka, znakomici ludzie, którzy otworzą nasze oczy i uszy na specyfikę języka kina. Czekamy na 15 osób z niepełnosprawnością wzroku i na 15 osób z niepełnosprawnością słuchu, kto pierwszy, ten lepszy. Dla każdej grupy są przewidziane cztery warsztaty, a całość uzupełnimy pięcioma filmami bez barier. Warsztaty odbędą się w Warszawie prawdopodobnie w Kinie Muranów, tak samo jak pokazy filmów, które weźmiemy „na warsztat”. Więcej szczegółów prześlemy wkrótce.
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Condradoteka dla wszystkich – w roku Josepha Condrada ruszamy z projektem, który da szansę każdemu, kto zechce, spróbować swych sił jako aktor teatralny lub fotograf sztuki. Zapraszamy na warsztaty dramowe, które zakończą się wystawieniem miniatury teatralnej inspirowanej „Jądrem ciemności” oraz na warsztaty fotograficzne, które dadzą szczyptę niezbędnej wiedzy fotograficznej, nauczą jak patrzeć na obiekt / przestrzeń, jak kadrować, naświetlać, analizować. Zdjęcia stworzone przez niesłyszących uczestników warsztatu fotograficznego będą wykorzystane jako scenografia miniatury teatralnej. Trenerami będą zawodowa aktorka i zawodowa fotografka, a warsztaty odbędą się w Warszawie – początek już w sierpniu. Za kilka dni wyślemy więcej szczegółów, ale już teraz proszę się zastanawiać, czy taka aktywność nie jawi się Wam atrakcyjną!
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017.

Teatry dla wszystkich – stosunkowo niewiele mamy ostatnio w naszej ofercie dostępnych spektakli teatralnych (dobrze, że przynajmniej niektóre teatry same organizują takie wydarzenia). Niewiele, ale coś udaje się jednak zrobić. Do końca wakacji pokażemy trzy kolejne tytuły, pokażemy w Warszawie, a wszystko opatrzymy, jak zwykle, audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. W tej chwili ustalamy szczegóły, ale fanom teatru zapowiadamy już teraz – wkrótce będzie się czym zachwycić.
Projekt realizowany w ramach małych grantów ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Czytanie obrazów – wystartowaliśmy w ubiegłym roku, a teraz, przez dwa lata, będziemy czynili ten projekt maksymalnie pysznym. Czytanie obrazów to oferta dla tych, którzy lubią muzea, których poruszają obrazy, rzeźby, instalacje, przedmioty niepowszednie zgromadzone w polskich muzeach i galeriach. My, w ścisłej współpracy z tymi muzeami, opatrujemy te wszystkie artefakty audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących, wideotłumaczeniami na PJM, tekstem uproszczonym i zamieszczamy na jednej stronie www.czytanieobrazow.pl. Właśnie tam, można zacząć zwiedzanie polskich muzeów, zacząć, bo naszym zdaniem strona internetowa nigdy nie zastąpi wizyty w przestrzeni sztuki czy przestrzeni historii. Stworzenie jednej strony WWW to odpowiedź na Państwa sugestie i słuszne, naszym zdaniem, żale, że tak trudno jest dotrzeć do audiodeskrypcji czy tłumaczeń na PJM zamieszczonych na stronach internetowych poszczególnych muzeów i galerii. Teraz jest to znacznie prostsze, a uzupełnieniem strony internetowej jest aplikacja czytanie obrazów, dzięki której raz na dwa tygodnie otrzymają Państwo kolejne udostępnione dzieło sztuki, kultury, historii.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa.

Otwarci dla wszystkich! – edukacja kadr kultury to jeszcze jeden projekt, o którym chcemy powiedzieć, bo może znają Państwo kogoś, kto pracuje w stołecznej instytucji kultury i chciałby się dowiedzieć więcej o tym, jak udostępniać ofertę swojej instytucji osobom z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, intelektualną czy osobom poruszającym się na wózkach. Prowadzimy w Warszawie bezpłatne szkolenia dla takich osób, przed nami jeszcze cztery takie spotkania i na niektóre terminy są jeszcze wolne miejsca. Zapraszamy wszystkich chętnych, niech przybywają!
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym – to kontynuacja działań rozpoczętych rok temu przez Paulinę Celińską i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. W tym roku, w ścisłej współpracy z Pauliną i z Zachętą, dorzucimy do istniejących 50 haseł encyklopedii kolejne pół setki definicji ze świata sztuki i kultury, wszystko w PJM. I, jak zwykle, zawisną one na fanpage’u pod adresem https://www.facebook.com/pg/encyklopedia.sztuki.w.pjm/about/?ref=page_internal
Partner: Grupa Artystów Głuchych.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Historia dostępna! – to projekt dający szansę na szersze poznanie najnowszej polskiej historii. Będziemy ją poznawali i twórczo aktualizowali uciekając jak najdalej od sporów politycznych, a skupiając się na możliwościach, jakie daje kultura. Obejrzymy więc filmy, sięgniemy po napisane słowa, do których postaramy się dopisać nowe, wybitnie nasze, przetłumaczymy komiks na Polski Język migowy i przeprowadzimy miejską akcję performatywną. Będzie nas widać i słychać w Poznaniu i w Białymstoku, zapraszamy więc do współudziału wszystkich, którzy tam mieszkają lub tam przyjadą i będą chcieli zmierzyć się z historią Polski.
Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Zapraszamy Was do włączenia się w nasze działania!

Zespół Fundacji Kultury bez Barier
Data publikacji: 02.06.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również