17 grudnia w Krakowie koncert November Project w pełni dostępny dla niepełnosprawnych

17 grudnia w Krakowie odbędzie się koncert zespołu November Project w pełni dostępny dla niepełnosprawnych: niewidomych, poruszających się na wózkach i niedosłyszących i głuchych. Zainteresowani mogą już pobrać bezpłatne wejściówki.

November Project gra muzykę reggae. Wśród muzyków zespołu są osoby niepełnosprawne.- „Według oficjalnych norm kilku naszych muzyków zmaga się z niepełnosprawnością, ale tak naprawdę to każdy z nas w jakiś sposób jest osobą „specjalnej troski”, bo wszyscy mamy swoje ograniczenia. Różnica jest tylko taka, że nie zawsze je widać. Ale te ograniczenia w żaden sposób nie przeszkadzają nam grać muzyki pełnej optymizmu – mówi Włodek „Paprodziad” Dembowski, wokalista zespołów November Project i Łąki Łan.

Na koncercie zabrzmią utwory z dwóch dotychczasowych płyt zespołu i kilka niespodzianek .

– To pierwszy koncert, który w tak szerokim zakresie będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych – mówiła PAP koordynator projektu „Małopolska. Kultura Wrażliwa” Magdalena Urbańska. – Pytaliśmy niepełnosprawnych, w jakich przestrzeniach najtrudniej uczestniczyć im w pełni w odbiorze wydarzeń kulturalnych czy artystycznych. Okazało się, że to wydarzenia muzyczne. Rzuciliśmy się na głęboką wodę i postanowiliśmy pokazać, że nie ma takiej sfery kultury, która mogłaby nie być dostępna dla wszystkich – podkreśliła.

Osoby niesłyszące „usłyszą” muzykę dzięki specjalnym plecakom, które poprzez przekazywane drgania pozwalają poczuć muzykę całym ciałem. Podczas koncertu będzie przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach, dzięki audiodeskrypcji 50 niewidomych osób będzie mogło dowiedzieć się, co dzieje się na scenie i jak wyglądają muzycy. Będzie też tłumacz polskiego języka migowego, a osoby niedosłyszące będą mogły skorzystać z pętli indukcyjnej. Po obu stronach sceny będą telebimy: na jednym będzie widoczny tłumacz polskiego języka migowego oraz napisy, a na drugim przekaz obrazu ze sceny, co ułatwi udział w koncercie osobom niedowidzącym.

Zaplanowano, że do hali Cracovia Karcher Centrum Sportu Niepełnosprawnych będzie mogło przyjść około 500 osób. Koncert będzie zwieńczeniem Forum Kultury Wrażliwej. Towarzyszyć mu będzie rozdanie wojewódzkim instytucjom kultury świadectw opisujących, w jakim zakresie są one dostępne dla niepełnosprawnych.

Wejściówki na koncert są dostępne pod adresem: kulturawrazliwa.pl i ekobilet.pl

Koncert odbędzie się w ramach realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury a zainicjowanego przez władze województwa projektu „Małopolska. Kultura Wrażliwa”. Jego głównym celem jest zwiększenie otwartości instytucji kultury na osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. I nie chodzi wyłącznie o likwidowanie barier architektonicznych.

– Choć i te bariery wciąż istnieją, bo są obiekty, które nie podlegały remontom w ostatnich latach lub mają charakter historyczny jak na przykład skanseny. Bardzo zależy nam na tym, żeby dostęp do kultury był równy dla wszystkich niezależnie od tego, jakie są ich specjalne potrzeby, czy są to osoby niesłyszące, niewidome, mające problemy z poruszaniem się czy z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Chodzi o to, żeby oferta instytucji kultury była ofertą otwartą – mówiła PAP Monika Wiejaczka, zastępca dyrektora Departamentu ds. Kultury i Promocji Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

W ramach projektu prowadzone były szkolenia dla pracowników małopolskich instytucji kultury i działania mające na celu poszerzenie dostępu do oferty kulturalnej. Dwa lata temu w Teatrze Stu zrealizowano spektakl „Mały książę” dostępny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, a rok temu w Operze Krakowskiej operę z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną i tłumaczeniem na polski język migowy. W kolejnym roku Opera stworzyła spektakl rodzinny w pełni dostępny – „Ongaku. Trzy kamienie”. (PAP)

Małgorzata Wosion-Czoba, fot. FB zespołu November Project

Data publikacji: 30.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również