32. Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób z Niepełnosprawnościami SANS „Relacje”

Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób z Niepełnosprawnościami 32. SANS  „Relacje” odbył się w dniach 26-29 maja 2022 r. w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku, czyli SANS są finałem całorocznego cyklu imprez Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku, cyklu działań artystycznych – plastycznych, muzycznych, teatralnych, których bohaterami są osoby z niepełnosprawnościami. Majowy Przegląd Teatralny SANS Relacje realizowany był w Lublinie już po raz trzydziesty drugi.

– Z radością gościliśmy wszystkich uczestników i obserwatorów na tegorocznym SANS, którego tematem przewodnim były RELACJE. Zgodnie z tradycją nie chodziło o wybranie najlepszych, a o pełne radości spotkania tych wszystkich, którym przez życie iść jest dużo ciężej, a którzy pomimo tych trudności ofiarowują innym piękno i radość swojej twórczości i zaangażowania – przekazał Michał Stanowski, inicjator i koordynator Nieprzetartego Szlaku.

Kto brał udział w wydarzeniu?

Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego do udziału w finałowym wydarzeniu Cyklu Imprez Nieprzetartego Szlaku zaprosili grupy teatralne, muzyczne oraz solistów i indywidualnych twórców z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek czy rodzaj niepełnosprawności. Można było się także zgłosić się w roli obserwatora przeglądu.

Oprócz występów teatralnych w programie SANS miały miejsce imprezy towarzyszące: wystawy plastyczne i fotograficzne, Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie”, spotkania integracyjne oraz warsztaty metodyczne. Przerwy pomiędzy występami teatrów wypełnione były wspólnym śpiewaniem piosenek, zabawami i konkursami. W ten sposób przyjeżdżający artyści mieli możliwość nawiązać bezpośredni kontakt z innymi uczestnikami przeglądu i razem z wolontariuszami prowadzącymi imprezę tworzyć jej niepowtarzalny klimat. Wszystkie przerwy i występy towarzyszące nawiązywały do tematu RELACJE. Temat nie obowiązywał jedynie spektakli teatralnych.

Ciekawostka

Zwycięska praca Konkursu na Znak Graficzny RELACJE stała się jednocześnie logo 32. edycji Cyklu Imprez Nieprzetartego Szlaku. Laureatką została Dorota Bemś z Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach. Po raz kolejny uczennica tej szkoły zdobyła nagrodę Międzynarodowego Jury, zwyciężyła także w Plebiscycie Publiczności. Opiekunem plastycznym siedemnastoletniej Doroty Bemś jest pani Małgorzata Kosma.

Wstępne podsumowanie na profilu facebookowym

W sumie, w SANS-ie uczestniczyło ponad 500 osób w tym prawie 200 artystów!

Zaprezentowaliście ponad 15 spektakli teatralnych i ponad 20 występów towarzyszących (w tym co najmniej 5 niespodziewanych).

Na balu „Relacje” bawiło się ok 120 osób!

Najważniejsze jednak, że tegoroczne spotkania były naprawdę czasem nawiązywania, podtrzymywania i ocieplania Relacji! Byliśmy razem bez względu na stopień sprawności, narodowość czy wiek! To była prawdziwie włączająca impreza!

Wdzięczność i radość rozpiera nasze serca!

Ciepłe słowa które, spływają do nas z całej Polski dają energię i inspirację do dalszej pracy.

Zobacz galerię…

pr/, fot. Agnieszka Gontarska

Data publikacji: 06.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również